Turnaj v rapid šachu „Třebíčské šachování“

Liga Vysočiny mládeže 3.kolo aneb Třebíčské šachování 2023

Poslední lednovou sobotu se v Domě dětí a mládeže uskutečnilo 3. kolo LVM pod názvem Třebíčské šachování.  Hlavním pořadatelem byl tradičně Kamil Svoboda s rodinou. Na pomoc mu přispěchali i členové Caissa Třebíč. Což je velmi pozitivní. Z dříve velmi dobře obsazovaného seriálu LVM se spíš stal náborový turnaj a je to velká škoda. Nových a začínajících hráčů není nikdy dost, ale při dobrém tempu a solidním obsazení je i rapid pro zkušené hráče jistým přínosem. Protože to nebylo daleko, pořadatel nabídl solidní tempo na 7.kol 2x20minut+5s/tah vyrazili na turnaj po dlouhé době hájit náměšťské barvy i zkušenější matadoři Jakub a Matěj Zezulovi, Adam Kutil, Jan Kotisa či Martin Policar. Tyto již zkušené hráče doplnilo trio Vít Bělehrad, Ondra Malý a Standa Čech kteří již nějaký ten turnaj mají za sebou a dvojice nováčků Jáchym Kreisinger a Toník Kukla z našich začínajících.

Turnaj byl tradičně rozdělen do dvou podle věku. Turnaj A hráli kategorie HD8 a HD10. Turnaj B hráli kategorie HD 12, HD14 a HD16.  V turnaji A tedy mladších ročníků se nenacházel žádný hráč, který by již měl ELO. To je zřejmě daň za dva roky covidu a znemožnění různými opatřeními ve všech soutěžích a sportech. Snad to tyto generace brzy doženou. A já myslím, že v náměšťském oddíle se to u těchto mladíků podaří. V turnaji mladších hrál Standa a Toník. Standa je zkušenější a již dostává šanci v soutěži dospělých v RS, kde sbírá cenné zkušenosti. Má za sebou už i MMaS. Má před sebou ještě velký kus práce, ale potenciál tam vidím. Poprvé jsem viděl hrát Toníka. Byť jsou to jeho první turnajové zkušenosti, tak se mi jeho hra líbila.  Oba kluci měli tak trochu smůlu a oběma bodový zisk stačil na nepopulární bramborovou medaili tedy 4. místa. Standovi v H10 a Toníkovi v H08. Oběma chyběl nějaký ten bodík či půlbodík na medailové místo. Přitom oba mají jeden z nejvyšších BH. Vzhledem k jejich věku do obou vkládám naděje na nové budoucí   silné hráče Náměště.

V Turnaji B se pak sešlo dalších 8 hráčů z celkem početné desetičlenné výpravy. Nejmladším je tu Jáchym.  Ačkoli toho Jáchym má odehráno velice málo a svým věkem už spadl do turnaje mezi hráče 12-16 let se vůbec neztratil. Posbíral ze 7 kol 4 body.  Jáchym mohl získat i víc, ale chybám se nevyhnul. V předposledním kole porazil i hráče s ELO 1327. To je krásný zářez. Bohužel v posledním kole Jáchyma zastihl nevolnosti. To se podepsalo na jeho výkonu.  Jáchym byl hodně smutný, že nedokázal přes bolesti hrát. Pořád opakoval to nešlo vyhrát mě bylo fakt špatně. A přitom seděl proti medailistovi z MMaS a velmi zkušenému hráči Pavlu Brožovi. I u Jáchyma vidím potenciál a věřím, že Jáchym vydrží, covidovou ztrátu dožene a bude z něj velmi dobrý hráč. My mu s tím v oddíle rádi pomůžeme. Jáchym v kategorii H12 skončil na krásném 7. místě z 31 hráčů této kategorie. Skončil za dravci Jako Vojtěch Velim, M. Policar (vicemistr republiky) aj. To není žádnou ostudou. Naopak byl třetím neelistou. v celkovém pořadí kategorie. Skvěle Jáchyme. Jak jsem zmínil, tak v této kategorii hrál i Martin Policar.  Ve svém věku hráčský mazák. Martin však některé partie pokazil, a tak nedosáhl na cíle nejvyšší. I tak skončil na 3. místě v kategorii H12. Další trochu zkušenější hráči, než Jáchym, byli Ondra a Vítek. Oba dva dosáhly na 3 body a skončili až za Jáchymem. Pro mě trochu zklamání a je potřeba hoši přidat v tréninku v řešení diagramů atd. Neztrácejte naději, žádný učený z nebe nespadl.

Kategorie H14. Zde se to již hemžilo zkušenými hráči z Vysočiny a také našimi zkušenými borci a zástupci naší náměšťské mládežnické elity hrající 1.ligu mládeže. Matěj, Adam a Jan už mají za sebou mnoho turnajů a soutěží. Válí spolu v 1. lize mládeže a jsou často tahouny v našich velmi mladých sestavách družstvech dospělých. Aktuálně se mi jeví z těchto vyrovnaných kluků v největším progresu Matěj. Ten tyto ambice potvrdil a kategorii H14 s 6/7 vyhrál. V posledním kole se nezadařilo Adamovi a podlehl v něm nakonec celkovému vítězi v turnaji B. To ho s 5 body odsunulo na 5. místo.  Na 8. místě se pak umístil se 4,5 body Jenda. Bohužel některé dobře rozehrané až vyhrané partie se mu nepodařilo dotáhnout do vítězného konce. I to se stane ještě mnohokrát.

V nejméně početné kategorii chlapců H16, a to mě velmi mrzí, hrál náš v současné době největší talent Jakub. Nevím, zda talent je to správné slovo. Jakub je dříč a maká na sobě každý den. To přináší ovoce. Je stabilním a přínosným hráčem základní sestavy 2. ligy dospělých, hájí   1. desku v družstvu 1. ligy mládeže a je významnou oporou v nižších krajských soutěží dospělých. Jakub jel na tento turnaj se bavit šachovou hrou. Jakub to totiž moc neumí. Vždy bere partii velmi vážně a snaží se podat maximální výkon. Z každého nezdaru je naštvaný sám na sebe. Jakub stejně jako Matěj procházeli turnajem jako nůž máslem i když občas ostří nebylo tak ostré. Jakub to vždy zvládl. I když si vybral po těžkém kole s oddílovým spoluhráčem Adamem slabší chvilku a v následující partii ve vyhrané pozici přehlédl figuru partii dokázal i tak zremizovat. Protože   ani Matěj nenašel v předposledním kole vítěznou kombinaci a ztratil půl bod za remízu, čekalo oba bratry poslední kolo proti sobě na 1 desce. Kluci to dali po třetím tahu za remízu a nechali na osudu, jak jejich pořadí dopadne. Jakub věděl, že remíza mu stačí na první místo v kategorii H16.  Šlo tedy jen o celkové pořadí. To měl v rukách na druhé desce   Adam. Bylo potřeba, aby remizoval nebo porazil Vojtěcha Velíma. Tím by celkové pořadí vyhrál Jakub, druhý by bal Matěj a nejspíš třetí Adam. Ale „na“ kdyby se nehraje a jak jsem psal, Adam poslední partii nezvládl, a tak na pomocné hodnocení celkové pořadí vyhrál Vojtěch Velim a Jakub s Matějem se seřadili za ním.

Když jsem s Jakubem začínal jezdit LVM, byla to krásná série rapidových turnajů se skvělou silnou účastí. To se vlivem hloupých názorů vytratilo a bylo by fajn kdyby se to vrátilo. Bohužel v tomto turnaji nám chybělo nějaké dívčí zastoupení z naší početné skupiny dívek.  Věřím, že při kole LVM pořádaným v Náměšti nás bude maximální počet.