Historie klubu

V roce 1892 byla založena Tělocvičná jednota Sokol v Náměšti nad Oslavou. Generace náměšťských šachistů v první polovině 20.století (Rosenbreier, Uher, Gröling,, Mrhač, bří Hadrabové, Porazil, Sysel, Klimeš, Kafka) reprezentovala město převážně v župních a krajských přeborech. V letech 1953-1968 existovala Jiskra Morava. V roce 1960 byla založena Dukla Náměšť nad Oslavou. Šachový oddíl využíval JUGO klub v kasárnách. Jiskra se spojila s Duklou, od té doby se používá název TJ Náměšť nad Oslavou. V té době byl vůdčí osobností a hlavním organizátorem šachového života v Náměšti nestor náměšťského šachu ing. František Bohdan, který oslavil nedávno své devadesátiny. Šachisté hrávali dříve v klubovně náměšťské Sokolovny a od devadesátých let využívají klubovnu na zimním stadionu, vrcholová utkání 1.ligy hrají v reprezentativních prostorách zasedací místnosti Městského úřadu.

Štefan Paulenda se zúčastňoval armádních soutěží, v roce 1977 získal 1.místo v přeboru letecké armády. V roce 1989 se stal okresním přeborníkem jednotlivců, což se později před zrušením okresů podařilo z náměšťských šachistů ještě Davidu Krumlovi, Petru Mičulkovi a Davidu Kaňovskému.

V době, kdy byl Mgr.Miroslav Horák ředitelem Domu dětí a mládeže, nastal nebývalý rozmach šachové hry mezi dětmi. Šachové kroužky pomohly zviditelnit Náměšť po celé republice, tréninková práce s mládeží přináší ovoce. Na MČR v  roce 1996 v Kostelci n. Orlicí a 1997 ve Frýdku-Místku obsadilo náměšťské družstvo ml. žáků vždy čtvrté místo a proniklo tak do absolutní republikové špičky. Na Mistrovství ČR družstev starších žáků v roce 1998 se umístila Náměšť v sestavě Jan Brychta, Petr Bělohlávek, David Kaňovský, Miroslav Horák, Eva Kulovaná a Tomáš Lampíř na 4.místě a čtvrté místo zopakovala i v roce 2000 ve složení David Kaňovský, Jiří Adámek, Petr Bělohlávek, Eva Kulovaná, Tomáš Lampíř a Radek Kulovaný. Mladí šachisté z Náměště se probojovali až do nejvyšší soutěže, Extraligy ČR dorosteneckých družstev, a vydrželi tam 7 sezón. Největších úspěchů dosáhli v sezóně 1997-98, kdy Jan Lacko, Pavel Dittrich, Jiří Horák, Petr Krátký, Monika Sokolová a David Kaňovský vybojovali 3.místo. V téže sezóně dorostenecká rezerva zvítězila v moravskoslezské lize, takže v sezóně 1998-1999 měla Náměšť v Extralize ČR dvě družstva. Takový husarský kousek se podařil v historii již pouze dvěma mamutím šachovým základnám – Frýdku-Místku a Plzni.

Velkým úspěchem byla také 2 čtvrtá místa v Extralize dorosteneckých družstev v sezónách 2001-02 (David Kaňovský, Petr Bělohlávek, Veronika Machalová, Eva Kulovaná, Tomáš Lampíř a Radek Kulovaný) a 2002-03 (David Kaňovský, Eva Kulovaná, Tomáš Lampíř, Radek Kulovaný, Josef Žák, Jan Bernášek, Veronika Machalová).

V soutěžích mládeže jednotlivců dosáhl největších úspěchů David Kaňovský (nar.1986), který se stal v roce 1996 mistrem ČR do 10 let a následně reprezentoval ČR na MS. V roce 2000 se stal vicemistrem ČR do 14 let a na ME do 14 let skončil na 13.místě. V roce 2001 se stal vicemistrem ČR do 16 let. Na aktuálním žebříčku je mezi juniory ČR na 3.místě. Mezi dívkami dosáhla na nejvyšší mety Eva Kulovaná (nar.1987), vicemistryně ČR dívek do 14 let z roku 2000, v roce 2001 se ve stejné věkové kategorii stala mistryní ČR. V roce 2004 vybojovala s družstvem juniorek ČR 2.místo na ME, na MČR získala mezi ženami bronz a současně se stala mistryní republiky dívek do 16 i 18 let. Koncem roku reprezentovala ČR na MS dívek do 18 let, kde se umístila na 34.místě. Na aktuálním žebříčku juniorek ČR do 20 let je na 1.místě. David a Eva již zaznamenali významné úspěchy i v soutěžích dospělých : David Kaňovský se probojoval do uzavřeného finále MČR mužů a v roce 2003 se umístil na 11.místě. V roce 2004 skončil na 10.místě v MČR v rapid šachu. Eva Kulovaná se umístila na MČR žen v rapid šachu 2003 na 3.místě a v roce 2004 na 4.místě.

Ohromný vzestup úrovně mládeže se promítl i do mistrovských soutěží družstev dospělých : Až do druhé poloviny devadesátých let byla maximem účast v oblastním přeboru 8-členných družstev. V sezóně 1999-2000 se Náměšti v sestavě Petr Mičulka, Milan Smištík, David Kruml, David Kaňovský, Pavel Dittrich, Karel Mucha, Petr Krátký, Vlastimil Chlubna, Pavel Fousek, Vilém Feldvábl, Štefan Paulenda, Zdeněk Novotný a Ferdinand Chovanec podařilo soutěž vyhrát a rok nato vyhráli i divizi. V sezóně 2001-02 tak hrála Náměšť poprvé 1.ligu. Sestavu s nejmladším věkovým průměrem ze všech družstev tvořili : David Kaňovský, Jan Brychta, David Brychta, Petr Mičulka, Pavel Dittrich, Oldřich Sedláček, Petr Bělohlávek, Jan Tesař, David Kruml, Miroslav Horák jun., Eva Kulovaná, Jiří Horák, Tomáš Lampíř a Miroslav Horák sen. Nováčkům se soutěž nepodařilo udržet, ale příští rok vyhráli 2.ligu a v sezóně 2003-04 bojovali opět v 1.lize ve složení : Petr Velička, David Kaňovský, Petr Bělohlávek, Michal Novotný, Pavel Dittrich, Eva Kulovaná, Petr Mičulka, Jan Tesař, Zdeněk Krčmář, David Brychta, Jan Brychta, Miroslav Horák jun., Tomáš Lampíř, Jiří Horák a Miroslav Horák sen. Tentokrát již byli rovnocennými soupeři všem, ale série nejtěsnějších porážek v historicky nejvyrovnanější 1.lize znamenala opět sestup. Snaha o postup a usazení se v 1.lize pokračuje. Velkých úspěchů dosáhli náměšťští šachisté na Mistrovství ČR čtyřčlenných družstev. V roce 2003 se sestava David Kaňovský, Pavel Dittrich, Petr Mičulka, Miroslav Horák jun. a Petr Krátký umístila na 8.místě a v roce 2004 bojovali David Kaňovský, Martin Petr, Petr Bělohlávek, Petr Mičulka a Jan Tesař ještě v posledním kole o 1.místo a titul mistrů ČR a až porážka je odsunula na 6.místo.

Vypadá to, že největší úspěchy mají šachisté ještě před sebou. V současné době máme v Náměšti dva šachové mistry a jednu mistryni, osm kandidátů mistra, šest 1.výkonnostních tříd a celou řadu talentů, kteří mají šanci této výkonnosti brzy dosáhnout. Šachová Náměšť hraje prim v celém kraji Vysočina. Neustálý růst výkonnosti mnoha hráčů a objevující se nové talenty zajišťují našemu malému městu dobré jméno nejen v rámci České republiky.
šachový oddíl
TJ Náměšť nad Oslavou
Žerotínova 386
675 71 Náměšť nad Oslavou

Kontakty

Sledujte nás na našem novém webu: www.sachy-namest
Powered by WEB4SPORT
Copyright K-system 2024