Šachové družstvo mladších žáků desáté na MČR

Loni se v Praze jako jeden z prvních turnajů po pandemii hrálo velmi úspěšné MČR družstev mladších žáků, ve kterém se po výborném výkonu umístilo náměšťské družstvo na 10. místě. Před odjezdem na letošní MČR jsme byli zvědaví, jestli se toto umístění podaří zopakovat nebo ještě vylepšit. Do Jihlavy se sjelo celkem 28 družstev, která postoupila buď na základě umístění v loňském roce, nebo vyhrála krajské přebory.

Náměšť nastupovala v sestavě (od 1. šachovnice) Adam Kutil, Martin Policar, Jan Kotisa, Ema Kubátová (host z Kuřimi), na 5. šachovnici se střídaly Lucie Šťávová a Valentýna Kavanová a na šestce získával první republikové zkušenosti Stanislav Čech. Turnaj se hrál švýcarským systémem na 9 kol tempem 2 x 25 minut na partii + 10 sekund za tah.

V prvním kole proti Opavě Valentýna rychle přehrávala soupeře a po bojovném výkonu zabodoval ve své premiéře na MČR naplno i Standa. I když následně vytěžil Martin z lepší pozice jen remízu, nezdálo se, že by při průběžném vedení 2,5 : 0,5 neměla Náměšť zápas vyhrát. Pak ale Adam s ubývajícím časem zhoršoval svou pozici a neudržel ji a Ema v lepší koncovce překročila čas! O výsledku zápasu tak rozhodovala poslední nedohraná partie, ve které Honza z horší věžovky vybojoval remízu a taky zápas 1. kola skončil remízou 3 : 3.

V druhém kole čekaly Klatovy – velmi silný oddíl v práci s mládeží. Velice brzy vyhrál Honza,  když mu soupeř zkonzumoval otráveného pěšce. Následovala Valentýna, po útoku a přečíslení získala kvalitu. Drobné komplikace nastaly při nevynucené ztrátě figury, ale koncovku s větší převahou pěšců dotáhla k výhře. Standa v zahájení vyvinul nevhodně jezdce, brzy ztratil věž a soupeř mu nedal šanci. Ema přešla z draka do lepší jezdcovky, ale s ubývajícím časem jen remíza. Adam hrál proti zrychlenému draku a neodhalil hrozící Vxb2, jeho soupeř byl absolutní jedničkou, když na MČR získal na 1. šachovnici 9 z 9 bodů. Za vyrovnaného stavu hrál Martin nejprve trochu horší pozici, ve střední hře začal soupeře přehrávat a když soupeř nevyužil chyby při nepokrytí slabého bodu f7, rozhodl útokem a zajistil nejtěsnější výhru 3,5 : 2,5. Po pátku tak byla Náměšť průběžně sedmá.

Ve 3. kole Náměšť změřila síly s Bohemians Praha. Valentýnu postihla katastrofa, když mohla využít slabé první řady po Vc1+ k matu či zisku dámy a zvítězit. Místo toho přehodila tahy – napřed vyměnila dámy, ale dobráním byl bod c1 pod kontrolou a výsledek opačný. Vyrovnala Ema, která ve Skotské získala figuru a už nezaváhala. Standa hrál zpočátku výtečně, po Sa3! to vypadalo, že výhra je blízko. S postupujícím časem ale převládla zkušenost a postupně byl přehrán. Honza bojoval proti Morra-gambitu a přešel do koncovky V+2p : S+J. Věž mu pak zajistila výhru a družstvu průběžný stav 2 : 2. Adam hrál proti Londýnské výstavbě a dlouho držel jen mírně horší pozici. S ubývajícím časem se pozice zhoršovala až k matu. Morra-gambit použil Martin, tentokrát za bílé. Po Jd5! získal velkou výhodu, v oboustranné časovce a koncovce stejnopolných střelců se pozice napřed skoro vyrovnala, ale nakonec Martin dosáhl kýžené výhry a celkové remíze 3 : 3. Vzhledem k tomu, že za výhru družstva jsou 3 body a za remízu jen 1, Náměšť spadla po remíze na průběžné 12. místo.

Ve čtvrtém kole proti Plzni-Letná se dal Standa strhnout k příliš rychlému tempu, které svědčilo zkušenějšímu soupeři. Standa dělal hrubé chyby a brzy prohráváme 0 : 1. K obratu v zápase zavelel Martin, který v Tarraschovi proti izolákovi brzy vyměnil dámy a pak získal figuru a dovedl partii rychle k výhře. Honza ve Skotské brzy získal figuru a když „vyautoval“ soupeřovu věž na sloupci a, jdeme do vedení. Ema se nejprve trochu zamotala do kombinací a vyšla z toho o kvalitu chudší, pak ale postupně začala soupeře přehrávat a v koncovce s dvojicí střelců proti věži brzy zvítězila. Poprvé nastoupila Lucka, brzy vyměnila dámy, ale zamotala se na dámském křídle a mohla hned přijít o figuru. I po horším pokračování soupeřka Lucku postupně přehrála (a soupeřka v turnaji získala 8 bodů z 9 partií!). Adam hrál bílými proti drakovi a přes ubývající čas byl úspěšný na královském křídle. Vyhráváme nad Plzní 4:2.

V pátém kole nás očekávalo nevyzpytatelné družstvo Třince. Tady jsem Standu nemohl pochválit. Všichni soupeři, proti kterým nastupuje, hrají šachy mnohem déle, než on, a když se rychlou hrou soupeře nechal strhnout k témuž, dochází jen k sérii hrubých chyb bez nároku na nějaký zisk. Po rychlé ztrátě věže skončila partie velmi rychle. Ema ztratila kvalitu s šancí na polapení zatoulaného jezdce. Dopustila se však nepřesnosti a soupeřka hezky využila slabosti poslední řady. Valentýna napřed výborně rozehrála dámský gambit s izolovaným pěšcem, pak ale bezdůvodně vyměnila střelce za jezdce a vzápětí nechala stát nekrytou figuru a o výsledku nebylo pochyb. V té chvíli dostal Honza nabídku remízy, kterou jsme nemohli přijmout, protože za stavu 0,5 : 3,5 by byl zápas prohraný a všechny 3 první šachovnice ještě měly šanci z lepších pozic vybojovat výhry. Honzovi se ale koncovka nepovedla a po ztrátě 2 pěšců partii neudržel. O zkorigování hrozivého skóre se snažili Martin i Adam (ten dokonce dohrával úplně poslední partii v sále), ale oba byli v koncovkách postupně přehráni a Náměšť zaznamenala debakl či kanár v podobě kruté prohry 0 : 6. V turnajovém systému však skóre z partií nebylo prvním pomocným hodnocením a tak kromě psychologického účinku se 0 : 6 příliš neliší od těsné prohry 2,5 : 3,5.

V 6. kole jsme měli za soupeře Lysou nad Labem. Z pozice favoritů se Náměšti zápas vůbec nevydařil, vyhráli jen Adam a Ema. Lucka ve vyhrané pozici překročila čas! Prohráváme 2 : 4 a šance na přední umístění se vzdaluje.

V 7. kole hrajeme s Beskydskou šachovou školou Frýdek-Místek B a tady už musíme zabrat. Standovi se partie povedla a jsme ve vedení, skóre zvyšuje Honza, ale vzápětí situaci komplikují prohry Lucky a Adama. Když vyhrává Martin, potřebujeme k výhře zápasu, aby Ema aspoň remizovala. V jezdcové koncovce prošly obě strany kolem různých možností, ale nakonec byla remíza vybojována a vyhráváme 3,5 : 2,5. Po sobotě je Náměšť průběžně dvanáctá.

V neděli nás v 8. kole čekají Čelákovice. Jsme favority, Adam dostává v mírně horší pozici nabídku remízy, kterou přijímáme. Honza stojí celou partii jen mírně hůře, dostává se do časové tísně a překračuje čas! Po zisku figury vyrovnává Ema, která zdolala i blížící se časovou tíseň. Standa ztrácí kvalitu a tahá za kratší konec, ale bojuje až do vyčerpání veškerého času až k jeho překročení, ale marně. Lucka ztrácí napřed pěšce, pak kvalitu a jde do časovky, nedaří se cokoliv zvrátit. Je rozhodnuto a Martin z vyhrané pozice dosahuje jen remízy, takže prohráváme nečekaně 2 : 4.

V posledním kole nás očekává pražské družstvo s názvem „Šachy Štěpán“. Standa se po rošádě neubrání matu na h7 a tak musí zabrat celé družstvo. Vůle po vítězství je cítit, brzy po zisku figury vyrovnává Martin, pěkně si zaútočí Adam, který dává mat jezdcem a Honza útočí i bez dam a nakonec vyhrává v pěšcovce. Vedeme 3 : 1 a chuť si spravila i Lucka, které se partie vydařila, když prorazila útokem. Ema se bránila proti Maróczyho výstavbě, dosáhla postupně lepší pozice, pak ale najednou poztrácela materiál a prohrává. Družstvo Náměště vítězí se skóre 4 : 2 a končí na stejné příčce, jako před rokem. Desáté místo na MČR je hodně dobré, za Náměští skončili např. nejlepší tým z Prahy – Bohemians, Klatovy, pardubické Polabiny i Třinec – všechny oddíly s násobně vyšší základnou mládeže, než Náměšť. S přihlédnutím k tomu, že z Náměšťských nikdo výrazně nezazářil a že se několik zápasů vyloženě nepovedlo, je možno 10. místo Náměště na MČR hodnotit hodně vysoko.

Stručné hodnocení jednotlivců v soutěži družstev: Na první desce hrál Adam velmi těžký turnaj proti největším hvězdám soupeřů. Po špatném startu 0/3 si trochu spravil chuť, 3,5 bodu na 1. desce není špatných, ale Adam sám cítí, že byl některými soupeři přehráván a je potřeba zvyšovat tréninkem své schopnosti. Martin sehrál velmi dobrý turnaj, 6 bodů bylo vybojováno několikrát v rozhodujících momentech zápasů. Někdy ale narazila kosa na kámen a prostoru ke zlepšování se najde dost. Honza sehrál taky velmi slušný turnaj, k 5,5 bodům mohlo být ještě něco navíc, když se zlepší v aktivním vedení koncovek. Na čtyřce bojovala velmi pěkně Ema. Zisk 5 bodů je slušný, je třeba odstranit občasné výpadky a bude to ještě lepší. Na páté šachovnici se střídaly Lucka s Valentýnou. Lucka získala 1 bod z 5 partií, což je určitě mnohem méně, než se čekalo. Ta výhra ale stála za to a další byla možná, kdyby ve vyhrané koncovce nepřekročila čas. Lucka potřebuje vytrvale trénovat a osvojit si mnohé dovednosti při plánu v partii. Valentýna uhrála 2 body ze 4 partií, byla platným členem družstva a samozřejmě potřebuje taky zlepšit mnohé fáze partie. Na poslední šachovnici hrál nejmladší člen družstva – Standa – a přestože hraje šachy krátce, získal 2 body, které jsme ani neočekávali. Samozřejmě musí tréninkem vylepšovat úplně všechno, ale s jemu vlastním optimismem a chutí do hry to bude zábava. Dá se říci, že když naše mládež začala hrát soutěže a vážné partie, v rapidovém tempu jim čas schází a bylo to dost poznat. Pár turnajů v takovém tempu za rok je ale potřebných a souhra s časem je potřebná pro jakékoliv tempo hry.

V Jihlavě se vešla Náměšť opět do první desítky a uvidíme, jak se povede napřesrok. Podrobné výsledky zde: http://chess-results.com/tnr641494.aspx?lan=5&art=0&rd=9

šachový oddíl
TJ Náměšť nad Oslavou
Žerotínova 386
675 71 Náměšť nad Oslavou

Kontakty

Sledujte nás na našem novém webu: www.sachy-namest
Powered by WEB4SPORT
Copyright K-system 2024