Polofinále Junioru a Juniorek 2023

Polofinále Juniorů a Juniorek se již několik sezon pořadatelsky ujímá Roman Burda a pořádá tento turnaj pro juniory a juniorky v hotelu Esprit ve Špindlerově Mlýně. V letošním roce se turnaj z důvodu rekonstrukce přesunul do hotelu Fit Fun v Harrachově. Jako vždy když jsme se mohli zúčastnit se Romanovi podařilo uspořádat skvělý turnaj se správnou juniorskou atmosférou.   Zajištěné ubytování s plnou penzí formou výdeje jídla ze dvou až tří jídel. Možnost bezplatného využití wellness, bazénu a fitka.  Jako drobný nedostatek letos považuji kvalitu a pestrost stravy. Alespoň mě se syny to úplně nesedlo a v hotelu Esprit jsme byli výrazně spokojenější. Ale ne vždy se vše podaří. Tento drobný nedostatek jsme si vylepšili večeřemi v nedalekém restauraci, které naopak byli gastronomickým zážitkem.

Ačkoli na tento turnaj nejprve neměl žádný náměšťský hráč postup, nakonec se turnaje zúčastnilo pět hráčů a hráček našeho oddílu.  Helena Šťávová byla nominována KM KŠSV v kategorii D20. Protože KP se žádná dívka nezúčastnila. Markéta Šťávová a Anežka Kavanová obdržely DK od ŠSČR. Stejně tak získali DK Jakub a Matěj Zezulovi.

A jak se z mého pohledu hráčkám a hráčům vedlo:

Anežka Kavanová zahájila skvělou výhrou nad silnou Sandrou Hosovou.  Mé očekávání tak vzrostlo, protože jsem věřil, že tento výsledek Anežku nakopne. Bohužel pro mě nepochopitelně přišli 4 nuly v řadě za sebou a nepopulární volné kolo v kole pátém.  Dobrý výsledek z turnaje se začal rozplývat. Anežka je velká bojovnice a turnaj nevzdala a do posledních kol šla vždy s vůlí bodovat. Z posledních kol přidala 2,5 bodu a i díky bodu za volné kolo skončila z našich hráček v turnaji nejlépe na 14. místě.

Helena Šťávová pro mě vstala z útlumového období a její chuť hrát se projevuje na výsledcích. Helča se viditelně snaží.  Nebýt   nějakých jednotahových chyb, mohl být výsledek i lepší. I tak Helča uhrála 4 body s kladným ELO +60 a skončila na o dvě místa za Anežkou na 16 místě.  Pro mě je ale tou nejlepší v tomto turnaji z naších dívek Helča. K tomu mě vede jednak větší průměr ELO soupeřek a také   všechny uhrané body. Helča by potřebovala přidat na agresivitě a víc si věřit.

Markéta Šťávová nezačala turnaj vůbec dobře. Dvě nuly a následovalo volné kolo a opět dvě nuly. Po pěti partiích s jedním bodem za volno to vůbec nevypadalo dobře.  I tak se Markéta nevzdala a dále se snažila o nějaké ty body. Poslední čtyři kola přinesly tři remízy a jednu výhru. Celkový počet uhraných bodů 2,5 + bodík za volno není to na co Markéta má. Ale pokaždé se to nepovede jak si hráči přejí.

Jakub Zezula je naším nejsilnějším mládežníkem a očekávání jsou vždy velká. Ale ani Jakubovi se turnaj herně příliš nepovedl.  V prvním kole si   nádherně smlsnul na papírově slabším hráči a snad už se ukazuje posun a prohry s takto slabšími hráči se mu budou vyhýbat. Někdy si však nasazení pohrává s hráči, které obdržíte. A po 1500 přichází hráč 2159.  Jakub tuto partii udrží a získává zaslouženého 0,5 bodu.  Jak už to tak bývá, los vám dopřeje a třetí kolo je proti hráči 2210. Tato partie se Jakubovi vůbec nepovedla a prohrává. Nutno podotknout, že tento hráč nakonec postupuje na MČR Juniorů.  Po dvou velmi silných kolech přichází do jediného dvoukola „elově“ slabší soupeři. S těmi však není jednoduché hrát. Často jim jde spíš o zisk ELO bodů jak o výhru v partii a hrají hodně na remízu. Což v jednom případě končí a ve druhém Jakub po boji vyhrává.  Odměnou mu je opět silný hráč 2163. Ani zde se Jakubovi partii nepodaří vyhrát.  Přichází tedy opět hráči se slabším ELO a hned první odvádí skvělou remízovou práci.  Poslední dvě kola opět s papírově slabšími hráči však Jakub zvládá docela skvěle a agresivní hrou obě partie vyhraje a nakonec získá 5,5 bodu a skončí na celkovém 22. místě. Bodový zisk dobrý, ale víme že má na výhry i s těmi elově silnějšími hráči což se tentokrát nepodařilo.

Matěj Zezula si tento velmi těžký juniorský turnaj vyzkoušel podruhé. Sám se hodnotil docela kriticky.  Nasazen na 68 z 78 hráčů mu předurčovalo velmi těžký turnaj. Záměrem bylo urvat co se urvat dá a získat cenné zkušenosti a sehrát partie se silnějšími hráči. To se myslím povedlo velmi dobře. Matěj se neztratil a urval 3 bodíky, i když někdy byl na hraně prohry.  Skalp několika skvělých hráčů a hráčky. Nejprve s úsměvem zmydlil Mydláře, pak po chybě soupeře otočil partii s Matějem Babulou a nakonec si poradil i s krásou Lucky Fizerové a porazil i tuto velmi silnou hráčku, která jako   jediná má odvahu hrát tento turnaj s chlapci. Za což patří pochvala a obdiv. Matěj s Elem 1666 měl nejslabšího hráče s Elo 1809. Všichni ostatní byli o více jak 100 bodů ještě víc. Myslím, že Matěj se může poprat jen se svým pocitem, jak hrál, ale dosáhl pro mě moc pěkného výsledku. Získané zkušenosti se mu budou hodit do dalších zápasů.

Závěrem bych dodal, že tento ojedinělý mládežnický turnaj je vždy skvělou prověrkou mezi mládeží a pokud to bude možné, vždy tam rád naše svěřence pošlu hrát. Děkuji všem za reprezentaci našeho oddílu.

Jan Zezula

Výsledky Junioři Juniorky

šachový oddíl
TJ Náměšť nad Oslavou
Žerotínova 386
675 71 Náměšť nad Oslavou

Kontakty

Sledujte nás na našem novém webu: www.sachy-namest
Powered by WEB4SPORT
Copyright K-system 2024