O velikonočního beránka 2024

V sobotu 23. března 2024 proběhl v sokolovně v Náměšti nad Oslavou již 31. ročník šachového turnaje „O velikonočního beránka“, který byl součásti Ligy Vysočiny mládeže v rapid šachu. Turnaj se hrál na 8 kol tempem 2×15 minut plus 5 sekund za provedený tah. Byl rozdělen dle věku na dva samostatné turnaje (turnaj A), a to pro mladší do roku narození 2014 a dále pro starší do roku narození 2008 (turnaj B). Turnaj slavnostně zahájil starosta města Náměště nad Oslavou pan Ing. Jan Kotačka. Zajímavostí je, že ředitel turnaje pan Petr Krátký byl historicky prvním vítězem „beránka“ v roce 1992.

Turnaje A se zúčastnilo 53 hráčů, z toho bylo 24 hráčů neregistrovaných. Turnaj B odehrálo 108 hráčů, z toho bylo 22 neregistrovaných hráčů.

Jako každoročně, tak i letos první tři hráči v každé věkové kategorii obdrželi nejen diplom a medaili, ale i velikonočního beránka. Celkem bylo rozdáno 33 beránků, které všechny napekl předseda šachového oddílu TJ Náměšť nad Oslavou pan Jan Zezula.

Dále byla vyhlášena kategorie OPEN, kde hráli hráči bez rozdílu věku a byl určen nejen pro registrované hráče, ale i pro ty, kteří nejsou registrovaní pod ŠSČR. Prvním nasazeným hráčem v tomto turnaji byl GM Petr Velička. V turnaji hrálo 57 hráčů, z toho bylo 6 hráčů bez registrace. Turnaj si zahrál i pan Miroslav Horák, který byl u zrodu myšlenky pořádání turnajů pro mládež v Náměšti nad Oslavou. Něco málo z historie tohoto turnaje naleznete ZDE.

Všech tří turnajů se zúčastnilo 218 hráčů, z toho bylo 52 hráčů bez registrace. Pro některé to byl první velký turnaj, pro jiné, zejména hráče v kategorii OPEN, to byla možnost si zahrát šachy v rapidovém tempu. V turnaji hráli hráči nejen z kraje Vysočina, ale také z dalších šesti krajů naší republiky a dále dva hráči ze Slovenska.

Díky velkému úsilí ředitele DDM Radost Náměšť n. Osl. Mgr. Petra Krátkého a jeho báječného kolektivu zaměstnanců, přátel a příbuzných a dále díky nadšeným členům ŠO TJ Náměšť n. Osl. v čele s jeho předsedou Janem Zezulou mohl proběhnout nádherný turnaj, který se svým počtem zúčastněných hráčů řadí na první místo v rámci celého kraje Vysočina.

Pořadatelé mají náš velký obdiv, protože v pátek ve 21 hodin převzali sál a během 2 hodin vše nachystali tak, aby v sobotu ráno mohlo přijet více než 200 hráčů na turnaj!