MČR mládeže 2023

V termínu 11.-18. března 2023 proběhlo MČR mládeže 2023. Hráči byli rozdělení do 4 věkových kategorií, dále proběhl OPEN turnaj.

Odkaz na online přenosy

Hodnocení hráčů na MČR mládeže (Teplice 11-18.3.2023)

Jakub Zezula H16 (3,5/9) – 19. místo

Do turnaje vstupoval jako třináctý nasazený a toto pověstné číslo mu štěstí nepřineslo. Na úvod dostal nejvýše nasazeného hráče a ještě k tomu černými. Bohužel neustál mírně horší koncovku. I ve druhém kole zkazil úplně vyrovnanou koncovku a po zbytek turnaje se už víceméně trápil. Má dobře propracované zahájení, dobrou přípravu. Jenže – partie se v této kategorii rozhodují v koncovkách a v této oblasti má Kuba problémy. Budeme muset na tomto problému zapracovat.

Anežka Kavanová D16 (5/9) – 7. místo

Do turnaje vstupovala jako č. 12 a vedla si velmi zdatně. Poziční nedostatky nahrazovala obrovskou bojovností a vynalézavostí. Její hra i výsledek byly pro mě velmi příjemným překvapením, jen o bucholz jí uniklo umístění znamenající, že by se dostala na listinu talentů ŠSČR. A pozor, byla v kategorii mladší !!!  Potřebuje zlepšit objektivitu hodnocení pozice a celkově strategii. Pokud jí ale vydrží nadšení a píle v tréninku, za rok bude bojovat o příčky nejvyšší.

Markéta Šťávová D16 (4/9) – 16. místo

V turnaji byla nasazena jako č. 17 a vůbec nesehrála špatný turnaj. Prvních 6 kol zvládla na výbornou a po 6. kole figurovala v průběžné tabulce dokonce na pátém místě. Prohrála ale poslední 3 kola a to krutý švýcarský systém neodpouští. Její hra se mi ale líbila, musíme ale najít příčinu (psychika, únava ???), proč nezvládla rozhodující dvě partie, přičemž hlavně tu předposlední měla úplně vyhranou… I ona ale byla v kategorii mladší, za rok může být černým koněm turnaje. Musí ale na sobě pracovat !!!

Valentýna Kavanová D14 (4,5/9) – 18. místo

V turnaji byla nasazena až jako č. 22, měla tedy patřit spíše k outsiderům. Vedla si ale více než zdatně, prohrála pouze s výrazně silnějšími hráčkami a těmto často zle zatápěla. Bohužel zatím neumí koncovky, což jí stálo v turnaji několik bodů. I ona bude v této kategorii hrát i za rok a pokud zapracuje na svých slabinách (koncovky, přílišný pesimismus, ne úplně vhodný repertoár zahájení), může za rok pomýšlet vysoko.

Lucie Šťávová D14 (3/8) – 26. místo

Byla nasazena jako č. 19, turnaj se jí ale vůbec nepovedl. Dělala velké množství chyb, vázla taktika i propočet. Prostě jako by jí vůbec nefungovala hlava. Dobře zahrála až v posledním kole, to už ale bylo pozdě. Za rok bude mít šanci na reparát, musí ale dávat šachu více, než dává v současnosti.

Matěj Zezula – Národní open (6/9) – 6. místo

Po vlažnějším rozjezdu se na slabších soupeřích chytil a druhou polovinu turnaje hrál výborně. Pouze těžký los (v posledním kole narazil na nejvýše nasazeného hráče) jej připravil o ještě lepší umístění.

Helena Šťávová – Národní open (6,5/9) – 5. místo

Sehrála velice dobrý turnaj, její výkony v průběhu turnaje ještě stoupaly a vše vygradovalo v posledním kole, kdy porazila soupeře 1600 +, navíc naprosto zaslouženě. Líbila se mi zejména její poziční hra a pokud ještě zapracuje na propočtu variant, nebude bez šance ani mezi juniorkami, kam už věkově patří.

Na závěr si ještě neodpustím jednu připomínku k časové kontrole. Jsem zásadně proti tomu, aby byl mladším kategoriím sebrán přídavek 30 min po 40. tahu. Odnášejí to pak koncovky. A to je dle mého názoru oblast, kde naši mládež tlačí bota výrazně.

A ještě drobná připomínka k sofijskému pravidlu. Ano, světový trend směřuje k tomu, aby se toto pravidlo uplatňovalo co nejvíce. Osobně proti tomuto pravidlo nic nemám, pouze si myslím, že nepatří do soutěží, kde se hrají dvoukola. Pokud dítě hraje dopolední partii 5 hodin (nedej bože třeba 6), chtít po něm, aby odpoledne hrálo ještě min další 3 hod (to je čas, který odpovídá povinným 30-ti tahům) ???