Šachové družstvo starších žáků bojovalo na MČR

V uplynulých dvou letech se tradiční MČR družstev starších žáků kvůli pandemii nehrálo, a tak až letos se do Chrudimi sjelo 54 šestičlenných družstev k 58. ročníku tradičních „Zaječic“, hraných od roku 1963. Oba náměšťští trenéři GM Petr Velička a Petr Mičulka hráli Zaječice v 70. letech 20. století a dodnes si vybavují hodně zážitků. Starší žáci TJ+DDM Náměšť nad Oslavou se po 48. místě v roce 2018 a 26. místě v roce 2019 těšili na vylepšení bilance posledních let.

Na poslední chvíli nemohl kvůli úrazu odjet Martin Policar, Náměšť tak nastupovala v sestavě (od 1. šachovnice) Jakub Zezula, Matěj Zezula, Adam Kutil, Jan Kotisa, David Žaža a Markéta Šťávová. Turnaj se hrál švýcarským systémem na 9 kol tempem 2 x 25 minut na partii + 10 sekund za tah.

V prvním kole proti Béčku Ústí nad Labem všichni postupně přehráli své soupeře, jen Matěj dovolil soupeři vytvořit hrozby a remizovat, vysoká výhra 5,5 : 0,5 byla na rozehrání dobrá, Markéta si „vyšperkovala“ závěr pěknou obětí věže Vxh3+!! (motiv uvolnění pole a přilákání) za mat.

V druhém kole si prodělal David postup z horší pozice přes vyrovnanou koncovku až do výhry a opět náměšťští přehrávali své soupeře z Železných hor. Nebýt hrubé chyby Kuby v závěru partie, mohl být i „kanár“, i tak se Náměšť o vysoké výhře 5:1 vyhoupla s nejlepším pomocným hodnocením aspoň na chvíli na průběžné 1. místo ze všech 54 družstev.

Ve 3. kole Náměšť změřila síly s 3. nasazeným Áčkem Ústí nad Labem. Markéta ztratila po vazbě figuru, ale tato porážka byla její jediná v celém turnaji! David nedotáhl lepší pozici a Honza vyrovnanou, oba nakonec podlehli a když Adam v trochu lepší koncovce dosáhl jen remízy, ani výhry Kuby a Matěje nezachránily Náměšť před těsnou prohrou 2,5 : 3,5, nutno říct, že dost smolnou, protože podle vývoje zápasu mohl být výsledek klidně opačný. Proti vysokým favoritům jsme se drželi výborně.

Ve čtvrtém kole Lokomotiva Brno – kdeže loňské sněhy jsou, kdysi jeden z favoritů, v současné době byla favoritem Náměšť. Markéta brzy vyhrála, Honza po soupeřově hrubce zvýšil vedení, ale David ztratil figuru a Adam „spáchal“ hned několik hrubých chyb, takže bylo vyrovnáno 2:2 a jak Kuba, tak Matěj bojovali v horší pozici. Matějovi se podařilo přiskřípnout soupeřce dámu a po zvedáku Dxf4!! vývoj partie otočil a vyhrál. Kuba přechází do koncovky V+2p(fg) : V+3p(fgh), která se dá remizovat, ale s omezeným časem to není vůbec jednoduché. Nakonec pozici neudržel a po remíze 3 : 3 získáváme jen jeden bod pro družstvo (za výhru jsou 3 body).

V dalším kole nastupujeme proti olomouckému družstvu A64 Grygov. David pěkně postupně přehrává soupeře a vítězí, Matěj hraje ostrého „draka“ s opačnými rošádami a když je jeho král pod palbou, nachází Da4! a matí soupeřova krále rychleji. Markéta dlouho lavíruje, ale ve střední hře získává po vazbě figuru a spolehlivě dovede partii k vítězství. Adam získává v Jänischovi figuru a zvyšuje na 4:0. Vypadá to, že můžeme vyhrát i 6:0, ale Honzík, který stojí po celou partii výborně, při přechodu do koncovky pozici postupně zhoršuje až do remízy. Nato Kuba ve vyhrané pozici překračuje čas a vyhráváme tak „jen“ 4,5 : 1,5. Co je zajímavé, byla to jediná porážka Grygova, který se mohutným finišem vyhoupl na konečné 6. místo!

V posledním sobotním, 6. kole, hrajeme s dalším družstvem nasazeným v první desítce, Krnovem. Honza brzy získává figuru, v přechodu do koncovky hraje příliš rychle, přesto nedal soupeři šanci a vítězí. Adam těžce naráží a soupeř jen doslova sešněrovává vazbami, ze kterých není úniku. Krutá prohra! Markéta zahajuje zavřenou Sicilskou, ve střední hře získává figuru a přechází do rozhodujícího útoku. Kuba hraje na první desce vždy proti největším „hvězdám“ soupeřícího týmu a ten z Krnova byl prvním, který Kubu opravdu přehrál. Na dalšího těžkého soupeře naráží i Matěj a i on je přehrán. Poslední dohrává David a v partii s několika zvraty nakonec v časovce heroicky vyhrává a zajišťuje proti favoritům remízu 3 : 3.

V neděli nás v 7. kole čekají 5. nasazené České Budějovice. Markéta je ve formě a soupeře postupně přehrává. Matěj hraje proti Maróczyho výstavbě a silnému soupeři a ve střední hře je soupeř lepší. Kuba hraje nádhernou partii proti velmi silnému soupeři a po celou partii směřuje k výhře. Jakmile partie dospěla do časové tísně, houževnatý soupeř dosahuje remízy. David hraje trpělivě zavřenou Sicilskou a postupně soupeřku přehrává. Pak využije vazby, získá věž a partii dovede k vítězství. Vedeme průběžně 2,5 : 1,5 a máme šanci překvapit. Adam vystaví svému soupeři hezkou past, získává dámu za věž s lehkou figurou, ale originální pozice vyžaduje dostatek času k nalezení správného plánu a soupeř je čerstvý mistr ČR do 10 let. Soupeři se pozice hraje lépe a postupně Adama přehrává. Honzovi se partie zahájená Katalánem nehraje dobře a soupeř dovede partii k výhře a tak podruhé (a naposled) prohráváme zápas, opět nejtěsnějším skóre 2,5 : 3,5.

V předposledním kole nás čeká krajské derby proti Světlé. Jsme favority a ze začátku šlo vše podle předpokladů. Markéta sehrála pěknou partii završenou útokem na krále a Matěj získal materiál a útokem á la Demolition man soupeře „přejel“. Vedeme 2:0, ale v další rozehrané partii David v lepší pozici překročil čas a rázem je ze zápasu drama. Honza udělal soupeři v zahájení trojpěšce, ve střední hře mu uzavřel střelce a vedeme 3:1. Ještě potřebujeme aspoň půl bodu ze dvou partií. Kuba hraje těžkou partii proti konkurentovi a když partie dojde do remízové věžovky, v poslední minutě dělá Kuba osudovou chybu a prohrává. Adam dostává pokyn, že stačí remíza. Na začátku partie stál podezřele, ale našel plán s protiúderem d5! Bohužel nevybral dobrání správné figury, vzal si jen kvalitu a soupeř měl za ni 2 pěšce, takže koncovka byla mírně horší. Postupně ale začal soupeře přehrávat a vypadalo to na výhru, ale v závěru nenašel správné pokračování a jen remizoval, pro družstvo to však znamená „vydřenou“ těsnou výhru 3,5 : 2,5.

V posledním kole nám nemilosrdný los přihrává do cesty opět silné družstvo z první nasazené desítky, Lipky Hradec Králové. V zápase si však náměšťští vedou nadmíru zdatně a nebojácně se pustili do boje. Rozjetá Markéta vyhrává rychle, pak se hrají všechny partie další hodinu. David získává 2 pěšce, v koncovce těžkých figur však dlouho nemůže najít správný plán. Nakonec se pozice zhoršuje natolik, že zřejmě skončí remízou, což David podtrhuje chybným postupem pěšce. Soupeř však zazmatkoval a rázem David hladce vyhrává a vedeme už 2:0. Matěj má pozici s izolovaným pěšcem, silný soupeř postupně získává navrch a snižuje. Honza převede partii do koncovky těžkých figur a mírně lepší pozici postupně přetaví do výhry. Vedeme průběžně 3 : 1 a stačí nám uhrát aspoň 1 remízu na výhru v zápase! Kuba má velmi kvalitního soupeře a od zahájení má dvojpěšce. Celou partii se drží v mírně horší pozici, v koncovce se už pozici nepodaří udržet. Adam stojí v průběhu celé partie o něco hůře, ale ani v této partii se nepodařilo uhrát remízu. Už třetí remíza 3:3 a tedy zase ztráta dvou bodů. Tím se Náměšť umístila na celkovém 16. místě, což není špatné umístění, ale třeba jen těsná výhra v posledním kole by znamenala posun do první desítky celkového pořadí.

Stručné hodnocení jednotlivců v soutěži družstev: Na první desce hrál Kuba velmi těžký turnaj proti největším hvězdám soupeřů. Většinu partií sehrál Kuba výborně, v závěrečných časovkách se nevyhnul několika hrubým chybám či překročení času a s 2,5 body tak nemůže být spokojen. Po rozboru příčin chyb se určitě dostaví zlepšení, bude dobré si aspoň občas zahrát turnaj v rapidovém tempu. Matěj to měl taky hodně těžké, na dvojce měl velmi silné soupeře. V první polovině turnaje je porážel hlava-nehlava, ke konci párkrát narazil na tvrdou zeď. Celkových 5,5 bodů je velmi slušných. Třetí šachovnici hájil Adam. Střídal dobré momenty s hrubými chybami. Bude potřebovat stejně jako Kuba zvednout psychiku, dostat se do formy, už za dva týdny bude hájit první šachovnici na MČR družstev mladších žáků. Snad to půjde lépe než ve starších žácích, kde se objevily některé mezery a se ziskem 4 bodů nemůže být Adam spokojen. Honza na čtverce se nedopouštěl velkých chyb, hrál výborně a získal pro družstvo velmi pěkných 6,5 bodu. Prostor ke zlepšování se momentálně objevuje v přechodu do koncovky a nalezení správného plánu v koncovce. Na „pětce“ srdnatě bojoval David, velmi mile překvapil kreativitou a snahou po vítězství. Vymýšlel zajímavé plány. Slabiny jsou v nalezení jednoduchého plánu, přesto po výborném výkonu získal 6 bodů. Markéta měla na šestce relativně slabší soupeře a soupeřky, přesto nic nepodcenila a z jejích partií sálala jistota a sebevědomí, když získávala výhodu až ve střední hře z vyrovnaných pozic. Zisk 8 bodů byl družstvu spolehlivým pilířem. Celá parta táhla za jeden provaz a nebýt některých zaváhání, i umístění v první desítce bylo blízko.

Konečné výsledky

 

šachový oddíl
TJ Náměšť nad Oslavou
Žerotínova 386
675 71 Náměšť nad Oslavou

Kontakty

Sledujte nás na našem novém webu: www.sachy-namest
Powered by WEB4SPORT
Copyright K-system 2024