Béčku Náměště mládeže těsně unikl postup do 1. ligy

Ve Světlé nad Sázavou bojovala 4 družstva v Krajském přeboru mládeže o postup do dlouhodobé soutěže – 1. ligy mládeže pro sezónu 2023-2024. Jelikož mládežnické Áčko Náměště aktuálně po 7 kolech 1. ligy soutěž vede a v závěrečných čtyřech kolech se bude snažit udržet 1. místo a zajistit si postup do extraligy mládeže, bojovalo o postup družstvo Náměště B ve složení Martin Policar, Anežka Kavanová, Markéta Šťávová, David Žaža, Lucie Šťávová a Valentýna Kavanová. Hrálo se „vážným“ tempem 40 minut na partii + 30 sekund za tah pro každého hráče.

V 1. kole hrála Náměšť proti domácí Světlé C. Ta využila posil z extraligy a na prvních dvou šachovnicích nasadila ratingově nejsilnější hráče. Vcelku rychle – už za jednu a půl hodiny – vyhrála Valentýna. Lucie remizovala partii, kde měla materiální převahu, ale po chybách byla blízko prohry. Anežka udržela dámskou koncovku se střelcem proti jezdci a po remíze po dvou hodinách hry vedeme 2 : 1. David hrál celou partii vyrovnanou pozici a v pěšcovce nemohl ani jeden král na soupeřovy pěšce. Po remíze vedeme stále o bod. Markéta sehrála zajímavou partii s opačnými rošádami. Když se zdálo, že má navrch, podcenila slabost poslední řady a soupeřka toho dokonale využila a vyrovnává na 2,5 : 2,5. Škoda! V poslední nedohrané partie srdnatě bojoval na 1. šachovnici Martin černými figurami proti soupeři o 400 ELO-bodů silnějšímu. Martin soupeře překvapil už ve druhém tahu vedlejší variantou Sicilské. V průběhu partie se výhoda přelévala z jedné strany na druhou. Vznikla koncovka, ve které měl Martin střelce proti věži, ale o dva pěšce více. Tito pěšci dávali velkou šanci i na výhru. Nakonec po 3 hodinách hry Martin reklamoval remízu trojím opakováním pozice. Po rekonstrukci mu musel rozhodčí dát za pravdu a tak zápas, ve kterém podle průběhu mohla zvítězit obě družstva, skončila remízou 3 : 3.

Ve 2. kole Béčko Náměště již po hodině a 10 minutách zvítězilo nad Křižánkama na všech šachovnicích a s výsledkem 6:0 jsme šli na pozdní oběd.

Po obědě hrálo náměšťské „dívčí“ družstvo (4 děvčata a 2 chlapci) 3. kolo proti Áčku Havlíčkovu Brodu, velmi silnému na prvních třech šachovnicích. Brodští v prvním kole jen těsně vyhráli 3,5 : 2,5 s Křižánkami a ve druhém těsně prohráli se Světlou. Jelikož Světlá porazila Křižánky stejně hladce a rychle Křižánky 6:0, dávala Náměšti jistotu prvního místa jedině výhra 4 : 2 nebo vyšší. V případě výhry 3,5 : 2,5 by měla Náměšť se Světlou shodné jak body, tak všechna pomocná hodnocení a o prvním místě a postupu do 1. ligy mládeže by rozhodoval los!

Náměšť po výhře Valentýny a Lucky na 6. a 5. šachovnici už v první hodině hry vede 2 : 0, ale Markétě se partie vůbec nepovedla a Brod snižuje na 2 : 1. David dostává nabídku remízy v mírně lepší pozici. Ve funkci kapitána jsem přijetí remízy odmítl a David v koncovce soupeře přehrál a zvýšil vedení na 3 : 1. Martin stál na prohru a Anežka dostala nabídku remízy. V případě přijetí by zápas skončil 3,5 : 2,5. V té chvíli rozhodčí a kapitán Světlé v jedné osobě navrhl, že v případě tohoto stavu by sehrála Světlá s Náměšti dodatečný zápas v rapid šachu. Toto řešení jsem rezolutně odmítl, protože Náměšť má za sebou brzké ranní vstávání a více než 100kilometrovou cestu, navíc právě těžký zápas, zatímco Světlá v domácím prostředí mohla vstávat o několik hodin později a jejich zápas s Křižánkami skončený za hodinu dal domácím další výhodu odpočinku. Navíc už byla tma a následující den hráli někteří za družstvo dospělých v regionální soutěži, takže jakékoliv další hraní by situaci jen zhoršilo.

Anežka měla přibližně vyrovnanou dámskou koncovku, snad s většími šancemi, a stejně jako soupeř hrála na půlminutě. Za této situace jsem rozhodl o odmítnutí remízy – ať se raději rozhodne na šachovnici, než losem. Anežka bojovala dále a když se zdálo, že získává lepší šance, zapomněla na hodiny a překročila čas. Tak skončil zápas 3 : 3 a Náměšť skončila „až“ druhá. Světlá vítězí v KP a postupuje do 1. ligy mládeže 2023-2024.

Stručné hodnocení jednotlivých členů družstva: Martin měl na „jedničce“ těžkou úlohu, 2 ze 3 soupeřů jsou velmi silní. Proti vysoce favorizovanému Šimonu Langovi sehrál výbornou partii a kdyby uvěřil, že může klidně i s takovým soupeřem vyhrát, mohlo se to povést. „Dvojku“ hájila Anežka na vysoké úrovni. Škoda překročení času v poslední partii, ale to Anežce nemůže nikdo vyčítat. Takové boje za družstvo posilují sebevědomí. Markéta vyhrála na „trojce“ lehce proti Křižánkám, ale zbývající 2 partie proti srovnatelným soupeřům oba prohrála, v tomto nesplnila očekávání. Při tak malém počtu družstev to není kde napravit. David získal 2,5 bodu ze 3 partií, ale všichni soupeři byli slabší a právě proti Světlé by se družstvu hodila více výhra, než remíza. Lucie získala také 2,5 bodu, ale může děkovat soupeřům, že nepotrestali chybná rozhodnutí – mohlo být hůře. Valentýna získala 3 ze 3. Přestože soupeři byli vesměs slabší, družstvu vždycky pomohlo, že po 1 – 1,5 hodině hry vyhráváme 1 : 0. Družstvo jako celek lze pochválit, všichni bojovali příkladně.

Vítězství Náměšťského Béčka v turnaji bylo blízko, ale ne úplně vydařený první zápas proti Světlé hned v 1. kole rozhodl o dramatickém závěru, ve kterém rozhodly maličkosti v náš neprospěch. Druhé místo je třeba přijmout s nadhledem, určitě si úspěchy vynahradíme na jiných turnajích.

Podrobné výsledky zde: http://chess-results.com/tnr729929.aspx?lan=5&art=0

(MIČ)

šachový oddíl
TJ Náměšť nad Oslavou
Žerotínova 386
675 71 Náměšť nad Oslavou

Kontakty

Sledujte nás na našem novém webu: www.sachy-namest
Powered by WEB4SPORT
Copyright K-system 2024