TJ Žďár nad Sázavou „A“ : TJ Náměšť nad Oslavou „B“ – KP, 11. kolo

3-5

Náměšťské Béčko vítězí v KP Vysočina!

Tak jsme mistři, no a co! A co? No hodně! Tradiční popěvek věnovaný vítězství v jakékoliv české týmové soutěži na profesionální i amatérské úrovni mohl zaznít také 14. dubna 2024, kdy naše Béčko dokázalo uhájit první příčku před dotírajícím silným A-družstvem Žďáru nad Sázavou. V letošním krajském přeboru se nám podařilo 8x zvítězit, 1x odejít s dělbou bodů a 1x obdržet porážku. Prohra přišla hned v úvodu soutěže a vzhledem k vývoji výsledků a losu rivala z Třebíče jsme očekávali, že už nebude o co hrát. Opak se stal pravdou a Vysočina viděla ještě vyrovnanou bitvu s několika překvapeními. První flek znamená, že jsme vybojovali účastnické místo ve 2. lize. Zda je možnost postavit A i B tým do druholigových bojů spíše utopie nebo má reálné obrysy, to ukáží následující měsíce. My se ovšem můžeme radovat z velkého úspěchu a užít si oslavu po sezóně, která rozhodně nebyla snadná, nabídla mnoho nervy drásajících momentů, ale ve výsledku přinesla šťastný konec ve všech směrech. Poděkování patří každému hráči, který v průběhu sezóny nastoupil a podílel se svou účastí na pozdějším zlatém tažení.

Závěrečné střetnutí mělo nádech nejvyšší důležitosti. Není obvyklé, aby dva nejlepší celky soutěže hrály v posledním kole o všechno. První polovina KP tomu nenasvědčovala vůbec, ale ta druhá už pomalu rýsovala, že Náměšť B vs. Žďár A bude zápas velice napínavý. Díky vyburcování předsedy oddílu jsme postavili hráče 1 až 7 + 9 (to není žádný pokus o rovnici 🙂 ) a od domácích jsme nemohli čekat nic moc odlišného. Žďárští nevsadili na kompletní sestavu, ale ukázali na hráče s aktuální formou. Zápas otevřela remíza Vojty Mejzlíka, který se bílými nedostal tam, kam by chtěl. Dodat týmu základ pro dalších potřebných 3,5 bodu nebylo na škodu. Partii, kdy mládí přejelo stáří (v současném šachu je věk jeden z rozhodujících faktorů), sehrál Martin Žaža. Zkušený soupeř dobře neodhadl, že jeho král bude bez rošády slabý jako dvakrát vylouhovaný čaj. Útok a taktika, to je Martinovo. Ujímáme se vedení. Téma věkových průměrů a velkého rozdílu mezi námi a žďárským týmem otevřel už na předzápasovém posezení Mirek Horák. Rozepsal si detailně věk hráčů a vytvořil průměry. Jediné, co v sobotu večer ještě nebylo známé, byl výsledek a spolu s ním zvolený nadpis příspěvku pro sociální síť Facebook :D. Srdnatý výkon předvedl Ruda Richter. Dlouho proti silnějšímu soupeři držel naděje na bodový zisk a zdálo se mi, že netradiční hrou dává černému zabrat. Neviděl jsem závěr, který se bohužel převrátil na stranu domácích, ale podle dalších svědectví podcenil náš hráč obranu první řady a s pozicí už nešlo nic dělat. Souboj na prvním stole bývá svázán taktikou a vývojem utkání. Lídři chtějí jít příkladem a neudělat hrubou chybu. Jakub Zezula černými držel a bílého k ničemu zásadnímu nepustil. S lepším časem a vyhlídkami na možnosti v koncovce v případě, že soupeř nevezme nabízený smír, mohl být úplně v klidu. Remíza však byla podepsána.

O druhou výhru v zápase se zasloužil Tom Zelený. Černými neměl problém a soupeřovu klidnou hru začal postupně využívat pro svůj prospěch. Nástupy na dámském křídle a později také v centru mu vytvořily výborné vyhlídky pro koncovku. Posbíráním nějakého toho pěšce skončila partie výhrou naší opory. Matěj Zezula nastoupil tentokrát v kategorii těžkých vah, když proti němu usedl dle Ela nejsilnější žďárský hráč, ovšem napsaný na pozici náhradníka. Rozdíl ve výkonnosti byl znát. Matěj se nepopasoval nejlépe s netradičním zahájením a postupně byl zahnán do velké pasivity. Sebemenší mezírku nebo pochybnost bílý nedopustil a získal celý bod. jsem na závěr sezóny nechtěl zapsat první prohru. S přechodem do střední hry jsem byl víc a víc spokojený a dostával se do pozice, kdy jsem s nulou na šachovém účtě už ani nepočítal. I přes opačné rošády se v rozehrané Sicilské příliš neútočilo. Přes malý náskok ve vývinu jsem získal pěšce, ustál nástrahy nestejnobarevných střelců a po výměně dam směřoval za vítězstvím v koncovce. Černý je najednou nucený odevzdat několik pěšců a charakter pozice mu nedává žádné vyhlídky na úspěšnou obranu. Dosáhli jsme na metu vysněných 4 bodů, jelikož díky lepšímu skóre nám v zápase stačilo remizovat. Poslední partii ročníku 2023/2024 dohrává matador ze všech nejzkušenější – Petr Mičulka. V divokém průběhu si obě strany vybírají chvilku, kdy dávají soupeři slušné šance na obrat. Rozhodující chybu dělá domácí hráč. Ta však přichází v důsledku rozhodnutého boje o postup s přístupem ala “proč bychom remizovali, když už o nic nejde?”. Petr se dostal k vítězství trochu jako slepý k houslím, ale na to se historie ptát nebude. V zápase celkově 5:3 pro TJ Náměšť nad Oslavou B. Souboj generací tak vynesl výhru mladému a dravému družstvu.

Vít Kratochvíl

Konečná tabulka krajského přeboru 2023/2024 

P Družstvo HS Z + = B Sk V
1 TJ Náměšť nad Oslavou B 10 8 1 1 25 54.0 43
2 TJ Žďár nad Sázavou A 10 7 1 2 22 50.0 38
3 Gordic Jihlava D 10 7 0 3 21 45.5 32
4 Caissa Třebíč B 10 6 1 3 19 45.0 29
5 ŠK Světlá nad Sáz. A 10 5 2 3 17 44.5 31
6 Gordic Jihlava C 10 5 1 4 16 43.5 27
7 Spartak Velké Meziříčí A 10 5 0 5 15 39.5 25
8 Jiskra Humpolec A 10 3 0 7 9 33.5 22
9 Jiskra Havlíčkův Brod A 10 3 0 7 9 28.0 17
10 Spartak Pelhřimov A 10 2 0 8 6 28.5 20
11 SŠK Cejle A 10 0 2 8 2 28.0 17

 

šachový oddíl
TJ Náměšť nad Oslavou
Žerotínova 386
675 71 Náměšť nad Oslavou

Kontakty

Sledujte nás na našem novém webu: www.sachy-namest
Powered by WEB4SPORT
Copyright K-system 2024