TJ Náměšť nad Oslavou „A“ : Rapid Pardubice – 2. liga, 5. kolo

5-3
TJ Náměšť nad Oslavou Rapid Pardubice
Walek Petr H 2221 1 0 2114 Smutný Jan H Z
Kratochvíl Vít K Z 2171 1 0 2101 Hlaváček Robert H Z
Zezula Jakub Z 2024 0 1 2028 Veselý Tomáš K Z
Mičulka Petr Z 2011 0 1 1921 Macek Ondřej Z
Košut Tomáš Z ZK 1907 1 0 2002 Sýkora Josef Z ZK
Zelený Tomáš 1891 1 0 1925 Kraus Ondřej
Žaža Martin 1879 ½ ½ 2062 Hlavnička Jiří
Zezula Matěj 1744 ½ ½ 1785 Nešpůrek Jakub H
5 3

Závěr roku přinesl vysněné vítězství 

Až do posledního zápasu v roce 2023 (5. kolo) si muselo druholigové družstvo TJ Náměšť nad Oslavou počkat na první výhru ve skupině D. Termín neděle 17. prosince byl plný očekávání. Důležitost zápasů bývá příjemnější, když tým hraje na opačné straně tabulky, než je tomu aktuálně u nás. Příjemné je také hraní s bodovým polštářem z úvodních kol. Slovy klasika: “Kdeže ty loňské sněhy jsou”. Ke sněhu doslova – nastala obleva, takže cesty byly pro brzký ranní nedělní výjezd uzpůsobeny ideálně. Možná i díky tomu, že se počasí umoudřilo, dorazil celek Rapidu Pardubice kompletní (na rozdíl od 1. kola, kdy do Jihlavy přijeli bez obsazené poslední šachovnice). My ovšem nemáme co říkat, o patro níž v Krajském přeboru se Béčko jedním nekompletním zápasem může rovněž pochlubit. Slunce svítící na zimní krajinu (spíše se zbytky sněhu, ale mrazík se ukázal v plné síle) v kombinaci s výhledy na nádherný renesanční zámek nesmí v budoucím rozpise 2. ligy rozhodně chybět. O motivaci porazit soupeře ze dna tabulky bylo tedy postaráno ve všech směrech. V odhodlání jít si za prvním týmovým vítězstvím nás nezastavil ani nabitý program rakouských hráčů nebo sobotní definitivní potvrzení, že nemoc nepustí do zápasu vicemistryni ČR v bleskovém šachu (na naší straně samozřejmě 🙂 ). A jak utkání mezi “stejně blbě” postavenými týmy vypadalo?

Na sedmičce se v partii Žaža-Hlavnička skončilo už po třech odehraných tazích. Martin dostal volnou ruku, co se týká přemýšlení o nabídce remízy a rozhodl se ji přijmout. Ztratili jsme sice bílé figury, ale černý s vyšším ratingem už, pokud se nepletu, nemá o delší boj za šachovnicí dlouhodobě zájem. Obě družstva zapisují první půlku 0,5:0,5. Další nerozhodný výsledek se zrodil v mladém souboji na osmičce (Nešpůrek-Zezula M.). Nutno podotknout, že se jednalo zároveň o poslední remízu v celém zápase. Hrálo se opatrně a výměny figur ani jednomu z aktérů příliš nevadily. Odhadoval jsem, že by Matěj mohl chtít soupeře postupně přehrát, což se ukázalo jako špatný úsudek. Věrný fanoušek hokejových Boston Bruins nechtěl dopadnout stejně jako jeho oblíbenci v nočním zápase proti New York Rangers a tak raději zaknihoval remízu 1:1. První větší rozruch se udál na pětce, kde z dvojice Košut-Sýkora sála přátelská atmosféra už z před partiových rozmluv. Z těchto končin pochází také úsměvné označení, že jsme na tom v tabulce stejně blbě. V poznámkách na soukromém partiáři hostujícího hráče se dokonce objevilo označení pro Toma slovy sympatický soupeř. Průběh dění na šachovnici nebyl naopak klidný a přátelský ani za mák. Francouzská s d3 dospěla do bodu, kdy se můj zástupce dostal k možnosti “bezpečné oběti” svého jezdce (16. Jf6+ je tah typický pro tyto pozice, partie může sloužit jako učebnicový příklad). Když se přidal i druhý kůň ze stáje, nebylo co řešit a bílý mohl pouze vybírat, jakým způsobem bod získá. Vedeme 2:1. Na dvojce probíhal duel Hlaváček-Kratochvíl. Bez předchozího záměru se mi podařilo zahrát zahájení mimo hlavní praxi bílého a černými jsem mohl být více než spokojen. Dále jsem nepokračoval úplně přesně, druhá výměna v centru už byla navíc. Měl jsem se zaměřit na hru po f-sloupci. Bílý přebral potenciál být v partii úspěšnější a mělo se rozhodnout mezi poziční hrou a hrozbami proti králi. Ty se ukázaly být v oboustranné časové tísni jako větší problém a pardubický hráč po hrubé chybě ztratil dámu. Trhák na 3:1.

Domácí série výher pokračovala číslem 3, protože na jedničce zvládl partii náš lídr hájící bílé figury (Walek-Smutný). Úvod naznačil, že na první se bude hrát v pozičním stylu z obou stran. Pro bílého se otevřela možnost obsazení velmi slabého pole na c5. Jc5 byl oproti Se6 v daný moment jasně dominantnější figurou. Černý se rozhodl obětovat několik pěšců, ale výraznější protihru to nepřineslo. Petr pokračoval správně a nepřekvapila ho ani podivná záchrana černého, ze které se vyklubala ztráta věže. Vysněné vítězství je blízko 4:1. První polovinu zápasu v českém šachovém prostředí uzavírá čtyřka. V 5. kole 2. ligy D v utkání mezi Náměští a Rapidem Pardubice se zde utkali Macek-Mičulka. Zablokované centrum mělo dát oběma hráčům podnět k plánu. Zatímco bílý se ke správnému postupu na dámském křídle dostal, černý zaostal a na královském moc ze hry neměl. Vzhledem k tomu, že chyběl větší chaos nebo možnost vrhnout se bezhlavě na soupeřova krále, tak se Petr neměl kde chytit. Byl postupně přehrán a nemohl odvrátit první náměšťskou prohru 4:2. Od Tomáše Zeleného se můžeme spolehnout na přísun bodů, což potvrdily události na šestce, kde se odehrál střet Kraus-Zelený. Tom se mi během nedělního odpoledne pochlubil, že mu v rozboru partie jeden nejmenovaný šachový web vyplivl přesnost 95.5, což je výborné číslo. Inspirací nám může být dosažení čísel jako v nedávné partii So-Carlsen, kde měl bílý přesnost 99.2 a černý 99.4. Ale špičkoví hráči pouze remizovali, náš hráč vyhrál! 🙂 Všechno se v partii na šesté šachovnici dlouho točilo kolem pěšců d4/d5 a způsobu, jak jej soupeři sebrat. Nakonec bílý zvolil výměnu na poli c5, což černého d-pijóna povýšilo na volného a Tom měl rázem páku na svojí straně. Koncovku hrál ve stylu ala Magnus a nekompromisně zavěsil. Výhru za 3 body nám už nikdo nesebere 5:2. Jako poslední skončila napínavá řežba na trojce v podání dvojice Zezula J.-Veselý. Jakub se v Maroczyho pustil netypicky do útoku na černého krále. Pardubický kapitán hrál pozici vynalézavě a při přechodu do koncovky získal dva pěšce. Jeho jezdec byl ovšem uvězněný na b4 a musel být odevzdán. Hodnocení závěrečné pasáže, kde má bílý figuru za 2-3 pěšce se měnilo jako na houpačce. Lídr náměšťského extraligového družstva bohužel přehlédl, že nestíhá pokrýt úprk posledního centrálního pěšce a poslední zvrat hodnocení tak přišel v jeho neprospěch 5:3.

Přezimujeme nebo možná zvolím vhodnější uměle vytvořený výraz “převánocujeme” (soutěže se v příštím roce rozbíhají už v lednu) na sestupovém místě. Nicméně výhrou jsme se nakopli a vyrovnanost tabulky dokazuje, že na 5. místo ztrácíme pouhé 2 body. Bude tedy o co hrát až do samého závěru 2. ligy D.

Vít Kratochvíl

Partie Tomáš Košut (1907) – Josef Sýkora (2002)

šachový oddíl
TJ Náměšť nad Oslavou
Žerotínova 386
675 71 Náměšť nad Oslavou

Kontakty

Sledujte nás na našem novém webu: www.sachy-namest
Powered by WEB4SPORT
Copyright K-system 2024