TJ Náměšť nad Oslavou „B“ : Gordic Jihlava „D“ – KP, 3. kolo

5-3
TJ Náměšť nad Oslavou B Gordic Jihlava D
Zezula Jakub V Z 2002 1 0 1924 Rybáčková Lucie Z
Kratochvíl Vít V Z 2158 1 0 1849 Rybáček Martin Z
Zelený Tomáš Z 1892 ½ ½ 1923 Mouryc Tomáš Z
Žaža Martin Z 1847 1 0 1314 Mirzoyan Aram A. C Z
Zezula Matěj Z 1666 1 0 1815 Polanský Jiří Z
Policar Martin Z 1493 ½ ½ 1304 Stejskal Jakub
Kavanová Anežka 1434 0 1 1230 Brychta David
Tankó Jonáš 0 0 1 1122 Brychta Adam
5 3

Doma stále stoprocentní

V neděli 26. listopadu 2023 přivítalo náměšťské Béčko doma na penzionu tým Gordic Jihlava D. Soupeř k nám přijížděl s plným počtem získaných bodů a v tabulce držel 1. místo. Střetnutí dvou velmi mladých družstev ovšem pořadím zamávalo. Naštěstí v náš prospěch, když jsme získali druhou domácí výhru a v tabulce se díky lepšímu skóre dostali právě před jihlavský tým. První příčku drží jediné stoprocentní družstvo v Krajském přeboru – Caissa Třebíč B. Nicméně průběh soutěže napovídá, že minimálně týmy do 6. místa si nedají nic zadarmo a může docházet k vzájemným ztrátám, což pouze přidává na atraktivitě dalších zápasů.

V utkání jsme to neměli jednoduché, i přesto, že na většině šachovnic panovala elová převaha na straně Náměště. Prohry zaznamenali na posledních dvou šachovnicích hrající Anežka Kavanová a Jonáš Tankó. Jonáš nenavázal na úžasnou výhru z Třebíče. Podle průběhu partie špatně vyhodnotil přechod do pozice s dámou proti dvěma věžím. Rozhodla slabost králů, ten černý na tom byl o poznání hůř a proto také partie skončila matem. Anežka pustila soupeře k větší aktivitě, než by si bílými žádalo, a byla potrestána obětí střelce proti své rošádě. Nebylo obrany a podruhé musíme kapitulovat. Poté se začalo blýskat na lepší časy – potřebnou výhru získal Matěj. Hrál rychleji a s jasným plánem, což byl zásadní rozdíl oproti jihlavskému hráči. Když černý až moc přešlapoval na místě, Matěj udeřil a útokem na krále zavěsil. Ztrátu jsme obdrželi v partii Martina Policara. Nebyla to sice prohra, ale remíza je výsledek, se kterým nemůže být Martin spokojený. Když jsem měl možnost ještě partii sledovat, naše šestka jihlavskou šestku jasně přehrála a aktivní figury naznačovaly, že koncovka musí skončit výsledkem 0-1. Bohužel realizace nevyšla podle představ.

Martin Žaža čelil ambicióznímu soupeři, který toužil po útoku a partii podle toho i hrál. Černý kůň na e5 byl vysněnou šachovou figurou a také díky lepšímu času se Martinovi podařilo vykrýt všechny hrozby. Po nekrytelných hrozbách tentokrát ze strany černého musel bílý ve službách Gordicu vzdát. Přesvědčivý výkon předvedl Tomáš Zelený. Bylo vidět, že přišel hrát, bojovat a vymýšlet zajímavá pokračování. Pozice se ovšem neustále držela v rovině a ve věžové koncovce už nemělo smysl riskovat (risk by byl navíc bez šance na výhru, naopak by vedl spíše do prohry). Poslední souboje se odehrály na prvních dvou deskách. Mně pomohl psychologický moment, kdy jsem tahem b5 vytvořil nabídku k ostřejšímu dění na šachovnici, což můj protivník přesně podle odhadu nepřijal a chtěl se dál držet v pozičním stylu. Mírnou výhodu jsem získal i při dalším průběhu, ale zcela se vytratila během časovky. Koncovku nestejnobarevných střelců s dámami! (vykřičník podle zásad KM Walka) bílý vůbec nezvládl a před matem se vzdal. Kuba Zezula sehrál s mládežnickou mistryní republiky a také již zkušeností v ženské reprezentaci ověnčenou soupeřkou divokou partii. I když hráli vedle mě, tak jsem zvládl sledovat jen útržky, ale pokaždé to byly pozice lahodící oku hráče se zálibou v ostřejším pojetí šachu. Náš lídr si po konci partie hodně oddechl, zejména přidaná půlhodina po 40. tahu  mu přišla vhod a mohl slavit jak své, tak i týmové vítězství 5:3.

Vít Kratochvíl

šachový oddíl
TJ Náměšť nad Oslavou
Žerotínova 386
675 71 Náměšť nad Oslavou

Kontakty

Sledujte nás na našem novém webu: www.sachy-namest
Powered by WEB4SPORT
Copyright K-system 2024