TJ Náměšť nad Oslavou „B“ : Gordic Jihlava „C“ – KP, 8. kolo

5-3
TJ Náměšť nad Oslavou B Gordic Jihlava C
Zezula Jakub V Z 2072 0 1 2065 Švanda Pavel Z
Kratochvíl Vít V Z 2182 1 0 1909 Zedníček Filip V Z
Mejzlík Vojtěch Z 2097 ½ ½ 2037 Kalousek Zdeněk H Z
Zelený Tomáš Z 1936 ½ ½ 1942 Motáček Vladimír Z
Žaža Martin Z 1887 1 0 1936 Hron Robert Z
Zezula Matěj Z 1707 1 0 1378 Diviš Jan
Policar Martin Z 1595 0 1 1552 Němec Šimon
Richter Rudolf 1572 1 0 1355 Palovčík Jiří
5 3

Další zvládnutý zápas s Jihlavou 

První a zároveň poslední únorový zápas sehrálo naše Béčko doma proti Gordicu Jihlava C. Jedná se o již čtvrté měření sil náměšťského šachu s oddílem z Jihlavy v probíhající sezóně. Nejprve jsme v Krajském přeboru porazili D-tým, Céčko v Krajské soutěži těsně přemohlo jejich E-tým, druholigový výjezd do krajského města a souboj A-týmů měl vítěze taktéž na naší straně a zatím poslední střetnutí znamenalo, že C-tým Jihlavy rovněž odcestoval s prázdnou. Zatím tedy světelná tabule v souboji oddílů ukazuje skóre 4:0 pro TJ Náměšť nad Oslavou. K dokonalosti nám chybí pouze vítězství nad gordickým B-týmem. Ale pozor, zdání klame. Jedná se o nejsilnější jihlavský mančaft, čemuž odpovídá i postavení v tabulce. Nepleťme sem ovšem 2. ligu, prostor má KP Vysočina a pátá výhra Béčka v této soutěži.

První bod jsme získali na osmičce zásluhou Rudy Richtera. Soupeř ztratil jednoho pěšce, později dalšího a po přechodu do jezdcové koncovky nebylo co řešit – suverénní výhra. Martin Žaža na pětce vynalézavým způsobem černého přehrál. Velmi se mi líbil tah Sh7+, který vedl k pěkným kombinačním možnostem. Když už se zdálo, že jihlavský hráč vyrovnal a nebude mít problém remizovat, tak se ukázala převaha střelce proti jezdci. Bílý král vtrhl na dámské křídlo a my máme druhý celý bod. Do remízových vod vpluli na trojce. Vojta Mejzlík zahrál svou oblíbenou Anglickou, disponoval lepším časem a mohl počítat, co se stane v centru. Varianty nakonec vedly k otupení pozice, takže se aktéři logicky dohodli na remíze. Dočkali jsme se sympatického vedení, ale dál nebylo znát, kudy zápas dotáhnout do vítězného konce. Výrazným způsobem tomu pomohl Matěj Zezula hájící černé figury na šestce. Nesedlo mu zahájení, kde dokonce ztratil pěšce. Protihráč se v zavřené pozici pomalu formoval a Matěj neměl moc možností k aktivní hře s kompenzací. Jak přesně se dostal k výhře, jsem neviděl. Zaslechl jsem cosi o ztrátě dámy a hrozné hrubce bílého. Do trháku se dostáváme s velkou dávkou štěstí.

Když už byla řeč o ztrátě dámy, něco podobného se stalo také v partii na dvojce. Snažil jsem se trochu přiložit pod kotlem obětí pěšce s nápadem, že budu mít do budoucna určité možnosti proti bílému králi. Při přesné hře by kapitán hostů musel řešit maximálně problém se snahou o moje aktivnější figury. Dostavilo se však zatmění a po slupnutí dalšího pěšáka se bílý drží za hlavu, protože jeho dáma nemá kam ustoupit. Černí střelci perfektně vykryli všechna ústupová pole. S bilancí 4 individuálních výher a 1 remízy jsme dosáhli zápasové výhry. To, že se nerodila vůbec snadno, potvrdil boj na zbylých deskách. U Martina Policara na sedmičce mi připadalo, že by měl jako bílý mít více ze hry. Bohužel nenechal na šachovnici ty správné figury a postupně se ukázala převaha černých jezdců. V koncovce náš nejmladší člen bojoval, ale zázrak se nekonal. Druhou prohru zaznamenal na jedničce lídr Jakub Zezula. Zkušený FM sedící naproti v průběhu získával větší a větší jistotu. Naopak Kuba nenavázal na některé heroické výkony v oblasti záchrany horších až prohraných pozic a musel poprvé v KP partii vzdát. Rovná koncovka na čtyřce napovídala, že zápas bude dohraný v obvyklém čase. Tomáš Zelený a jeho jihlavský oponent ale byli proti. Objevilo se několik variant, které překvapily snad všechny přítomné diváky v hrací místnosti. Ukázka bojovnosti nakonec dospěla ke kurióznímu věčnému šachu. Křemík v domácí analýze Tomovi prozradil, že i přes divoký průběh, se partie neustále držela v mezích roviny.

Vítězíme poměrem 5:3 a krůček po krůčku míříme ke konci soutěže. Zápas v Humpolci, domácí střetnutí se Světlou, dohrávka s Cejle a závěrečné utkání ve Žďáru – to je zbývající program týmu TJ Náměšť nad Oslavou B v Krajském přeboru. Jak je vidět, zápasy s Jihlavou nám už došly. 🙂

Vít Kratochvíl

šachový oddíl
TJ Náměšť nad Oslavou
Žerotínova 386
675 71 Náměšť nad Oslavou

Kontakty

Sledujte nás na našem novém webu: www.sachy-namest
Powered by WEB4SPORT
Copyright K-system 2024