TJ Náměšť nad Oslavou „A“ : TJ Štefanydes Polička – 2. liga, 7. kolo

4-4
TJ Náměšť nad Oslavou TJ Štefanydes Polička
Walek Petr H 2237 ½ ½ 2277 Červený Petr Z ZK
Richterová Nataša Z 2155 ½ ½ 2024 Švanda Adam Z
Kratochvíl Vít K Z 2177 ½ ½ 1967 Pavlíček Lukáš Z
Zezula Jakub Z 2000 ½ ½ 2051 Kastner Oldřich H Z
Mičulka Petr Z 1987 ½ ½ 1967 Houška Bronislav Z
Košut Tomáš Z ZK 1926 0 1 1985 Ptáček Luboš H
Zelený Tomáš 1914 1 0 2014 Lorenc Oldřich Z
Mejzlík Vojtěch 2105 ½ ½ 1997 Komárková Magdaléna
4 4

Proti Poličce nerozhodně aneb remíz plný dům

Atmosféra před v pořadí již sedmým kolem 2. ligy D nijak neodpovídá tomu, že se v Náměšti bude hrát o veledůležité body, a zápas bude mít záchranářskou příchuť nebo možná vhodněji – pachuť. Néé, o pachuti nemůže být řeč. Na šachy se v rámci Áčka vždy rádi sejdeme, prohodíme pár slov, vtipných narážek a jdeme do boje. Letos s vědomím, že nám v ligových utkáních chybí trochu postrčení od vyšší moci, aby se více bodů přikutálelo na náš šachový účet. Když nás rozdělení do skupin zavede k písmenu D, máme téměř stoprocentní jistotu, že proběhne měření sil s tradičním východočeským celkem a šachisty z města skladatele Bohuslava Martinů. Pozornější čtenář tuší (i podle nadpisu :)), že nás při poslední slunečné lednové neděli čekal soupeř z Poličky.

Při pohledu na tabulku nacházím mezi našimi výsledky a zápasem s Poličkou jeden výrazný společný rys – vyrovnanost. V letošní sezóně jsme neprohráli vyšším rozdílem než 5:3, ale stejně tak nás nepotkala vyšší výhra. Zrodil se jeden nejtěsnější výsledek se šťastným koncem pro soupeře a ve vyrovnané sezóně nemůže chybět ani zápasová remíza. V přetahovanou o těsný výsledek se proměnil i tento match. Statistika vzájemných duelů s Poličkou rovněž nevybočuje z vyrovnané řady. V sezóně 2017/2018, kdy oba celky skončily jen velmi těsně nad pásmem sestupu, se podařilo náměšťským vyhrát v poměru 4,5:3,5 při třech remízách. O sezónu později (2018/2019) jsme vyhráli totožným výsledkem, ale všechny body ze zápasu nám k záchraně 2. ligy nestačily. Polička, za kterou tenkrát do utkání nastoupilo hned 6 stejných hráčů jako v aktuálním ročníku, se naopak s přehledem udržela.

Po několika letech přidáváme v sezóně 2023/2024 další zářez do kolonky vzájemných střetnutí. Začíná se opatrně, zápas otevírají dvě rychlé remízy. Petr Mičulka neměl tentokrát svoji obvyklou bojovnou náladu a rozhodl se nabídku remízy přijmout. Nejednoho náměšťského hráče tím překvapil. Vojta Mejzlík se nechtěl pouštět z ničeho do zdlouhavého získávání drobné výhody a podepsal půlku černými, takže ztráta bílých figur se pro oba týmy vyrovnala. Vítěze neměla ani partie Jakuba Zezuly. Na šachovnici se objevil jakýsi Londýn. Kuba získal nástup na dámském křídle a po odvážném, ne úplně nutném, nástupu bílého na královském křídle se mu otevřely možnosti v podobě napadání slabin na obou křídlech. Uchopit správně postup nebylo snadné, bílý se zbavil černého jezdce na e4 a sám mohl zahájit ofenzivu bělopolným střelcem. Nic konkrétního v krátkém horizontu neobjevil a hráči se dohodli na remíze. První celý bod urvala Polička, když prohrál Tomáš Košut. Hráč hostí zvolil proti drakovi netradiční postup. Časem se pozice transformovala do něčeho, co připomínalo zavřenou variantu. Bohužel Tomovi se nepodařilo získat lepší hru na dámské křídle nebo prosadit protihru v centru, což ho zavedlo pouze k defenzivní činnosti. Rozhodující moment nastal po hrubce g5, kdy otěže partie plně přebírá bílý. Černý král je příliš slabý, figury nemají souhru, a tak náš hráč dva tahy před matem vzdává.

Nataša Richterová využila nepozornosti soupeře a díky několika výměnám se dostala do lepší koncovky. Vše jí hrálo do karet – aktivnější věž, lepší pěšcová struktura a také časový náskok. Bílému se ovšem povedlo dobře bránit a přešel do zajímavé střelcovky. Zde se už nezbylo moc možností, kde obranu pokazit a pro Náměšť nadějně rozehraná partie končí pro toto klání typickým výsledkem. Skvělou formu potvrdil Tomáš Zelený. Od začátku měl stanovený plán a ziskem dvojice střelců započala jeho realizace. Když černý odevzdal i druhého střelce, ani lehce zavřený charakter pozice mu nepomohl k odvrácení statusu bránící strany. Tom získal pěšce i za cenu na první pohled slabého krále. Tohoto faktoru jsem se při sledování dohrávaných partií obával, ale byla to mylná obava. Bílý zkušeně všechny hrozby těžkých figur vykryl a souboj podobně jako minulý týden ve Velkém Meziříčí rozhodlo trio postouplých pěšců na dámském křídle. Stav zápasu je díky bodu na naší straně vyrovnán. Kapitán už v zahájení zvolil tah, o kterém si byl jistý jenom jednou věcí – už jsem ho někde viděl. Zda mi měl přinést prospěch, tím jsem si jistý vůbec nebyl. Dohrabal jsem se až do pozice, se kterou jsem byl spokojený asi až příliš. Ve skutečnosti jsem neměl žádnou větší výhodu a poličský hráč mohl nacházet dobré tahy i díky menší časové spotřebě v úvodu partie. Jakmile jsem z pozičního stylu přešel do útoku, nezbývalo už moc času a jen zázrakem oběť figury nevedla do prohrané pozice. Vzhledem k průběhu utkání jsem neopakoval tahy a snažil se využít slabého krále černého. Bez většího účinku, ještě jsem se klepal, abych se dostal do teoreticky remízové koncovky. Výsledek? Další půlení. Petr Walek v zahájení sebral pěšce a dlouhou dobu jej držel. Později se pozice přiostřila a obě strany měly své šance v oblasti útoku nebo taktiky. Na konci všeho vzrušení se KMovi opět rozrostl účet o pěšáka navíc, ale dva jezdci proti dvěma střelcům nemohli tuto výhodu zužitkovat.

Celkově zápas dopadl 4:4 při šesti remízách a my tak zapisujeme sedmý těsný výsledek této sezóny. V únoru se střetneme s družstvy, která se nacházejí v popředí tabulky. Výjezd do Polabin a domácí zápas s Univerzitou Brno hodně napoví o osudu náměšťského Áčka.

Vít Kratochvíl

 

 

 

šachový oddíl
TJ Náměšť nad Oslavou
Žerotínova 386
675 71 Náměšť nad Oslavou

Kontakty

Sledujte nás na našem novém webu: www.sachy-namest
Powered by WEB4SPORT
Copyright K-system 2024