TJ Náměšť nad Oslavou „A“ : TJ CHS Chotěboř – 2. liga, 2. kolo

3-5
TJ Náměšť nad Oslavou TJ CHS Chotěboř
Walek Petr H 2236 0 1 2260 Jun Rudolf Z
Richterová Nataša Z 2172 1 0 2090 Lang Šimon H Z
Kratochvíl Vít K Z 2158 1 0 2163 Vilímek Vít H Z
Zezula Jakub Z 2002 ½ ½ 2082 Ondráček Ondřej Z
Košut Tomáš Z ZK 1903 0 1 2304 Tůma Jiří K Z
Zelený Tomáš 1892 0 1 2103 Vala Filip Z ZK
Žaža Martin 1847 ½ ½ 1913 Hrbek Jáchym H
Zezula Matěj 1666 0 1 1838 Pejřimovský Tadeáš Rubel
3 5

Chotěbořský Svešnikov vyloupil Náměšť

V pořadí 2. kolo 2. ligy D přineslo pro naše barvy domácí utkání proti Chotěboři. Sestavy daly dohromady velmi mladá družstva, věkový průměr domácí osmičky byl 22 let a té hostující pouze o rok více, tedy 23 let (pozn. autora – statistika vytvořena dle roku narození bez přesného datumu). Okrajově můžeme zmínit, že nikdo z účastníků nemohl zažít například atletický světový rekord Jarmily Kratochvílové v běhu na 800 metrů z roku 1983, který je dodnes platný. Dále bojkot Letních olympijských her, konaných v roce 1984 v americkém Los Angeles, ze strany zemí evropského východního bloku, do kterého bylo kvůli vlivu Sovětského svazu začleněno také Československo. Nebo triumf československé hokejové reprezentace na pražském domácím MS v roce 1985. Následovat by mohla celá řada událostí z jiných odvětví, ale když hrajeme ty šachy, tak se sport hodí nejvíce. 🙂

Jak napovídá nadpis článku, v hojné míře se na šachovnicích objevila Svešnikovova varianta sicilské. Konkrétně potom v partiích Walek-Jun, Kratochvíl-Vilímek a Košut-Tůma, vždy se tedy jednalo o zbraň hostů. Naplno tato zbraň zafungovala v partii Toma Košuta, kde černý na rozdíl od kolegů pokračoval 10…f5. Tomáš strávil hodně času nad taktickými zápletkami po zisku pěšce na b5, soupeř naopak nic nevymýšlel, pěšce obětoval a soustředil se na protihru v centru a možná i budoucí útok na krále. V momentě, kdy bílému nezbylo nic z aktivní hry a musel se jenom pasivně bránit, tak naděje na uhrání nějakého výsledku byla ta tam. Na deskách s tahem 10…Sg7 jsme byli úspěšní také my. Já i Petr v těchto variantách vyvíjíme střelce na g2, takže po kouknutí doprava jsem se pousmál a přemýšlel, kam až budou mít partie stejný průběh. Zároveň mě to mírně znervózňovalo, protože podobné situace pomáhají vytvářet nepodložené teorie. Náš lídr se ve své partii rozhodl sebrat pěšce a podobně jako na pětce vystavil černého do pozice “ukaž, kde máš tu kompenzaci”. Kompenzace chotěbořského hráče spočívala ve dvojici střelců, zejména černopolný střelec měl zajistit sebrání pěšce na dámském křídle, a volném d-pěšákovi v centru. Zásadní rozdíl byl ve spotřebě času. Peťova časovka zapříčinila srovnání počtu pěšců, rozpochodování centra a aktivitu krále – vše bohužel na straně černého. Poslední chybou bylo obětování kvality. Tato oběť nebyla nutná a vedla do jasně prohrané koncovky. Skóre v souboji se “Svešnikem” se kosmeticky podařilo upravit mně. Dohrál jsem sice až jako poslední, ale do nastaveného popisu zápasu se moje partie hodí. Nutno dodat, že výhra nevedla k zisku bodů pro Náměšť, takže loupež hostů proběhla úspěšně. Můj protihráč dokázal prosadit f5 zřejmě s dojmem, že otevření diagonály h1-a8 se zabijákem na g2 nebude mít pro bílého okamžitý účinek. Problémy černého se projevily až po otevření dámského křídla za pomoci a4. Najednou pole d5 bylo bezpečně obsazené, slabina d6 zablokovaná a hrozil jednoduchý odskok pro zisk materiálu. Nevyužil jsem možnosti získat dámu za figuru a věž. Zdálo se mi, že bez rošády a s většinou pasivních figur to nebude po lidské stránce něco, co bych chtěl hrát. I když jsem část výhody vypustil, několika dobrými tahy jsem zcela pronikl do pozice černého, získal pěšce a zbytek partie se nesl v duchu dát si pozor na podcenění posledních náznaků odporu.

Tematický turnaj uprostřed zápasu skončil v poměru 2:1 pro hosty. Na dalších šachovnicích se už zahájení neopakovala. Nicméně podobným charakterem na mě působily partie Toma Zeleného a Matěje Zezuly. Oba si nevěděli rady s uchopením pozice. Tomáš zvolil hodně pasivní zahájení a byl nemilosrdně zatlačen. Poté už nezbývalo nic jiného, než pouze sledovat, jak bílý vylepšuje svoje figury a čeká na vhodný okamžik na úder (ten se hodně povedl, tah 18. Jb5 totiž znamenal rozhodující hřebík do rakve černého). Matěj naopak čelil agresivnímu gambitu, kde při přesném pokračování černí dosahují výhody. Není ovšem snadné se zorientovat a hodnocení může často skákat nahoru dolů, což byl také případ této partie. Náš hráč přehlédl úder věží po 4. řadě, což vedlo ke ztrátě figury a za pár tahů partie skončila jeho vzdáním. Druhou výhru jsme získali na dvojce. Nataša využila nevhodně umístěného bělopolného střelce soupeře, který si myslel, že získal pěšce, ale ve skutečnosti se chytil do nastražené léčky. Obě figury nebylo možné pokrýt a naše reprezentantka se dobře naladila před blížícím se ME družstev v Černé Hoře. Zbylé dvě partie skončily remízou. Zatímco Kuba utekl hrobníkovi z lopaty, u Martina je dělba bodů určitě ztrátou. V některých částech partie to chtělo trpělivější pokračování a snažit se využít výrazně lepšího jezdce oproti střelci. Matové motivy působily lákavě, ale žádný se na šachovnici neobjevil. Jakub ve střední hře správně neodhadl svůj postup v centru a tím se postupně dostal do problémů. V průběhu ztratil několik pěšců, ale ukázal bojovnost a jako předposlední dohrávající podepsal vydřenou půlku.

Úvod sezóny nám vůbec nevyšel, ale zápasy se zalepenými sestavami dopadly vždy těsným výsledkem. Musíme se správně naladit na příští kolo, kdy nás čeká regionální souboj s Třebíčí.

Vít Kratochvíl

Simon Lang – Nataša Richterová

šachový oddíl
TJ Náměšť nad Oslavou
Žerotínova 386
675 71 Náměšť nad Oslavou

Kontakty

Sledujte nás na našem novém webu: www.sachy-namest
Powered by WEB4SPORT
Copyright K-system 2024