Sparta Kutná Hora : TJ Náměšť nad Oslavou „A“ – 2. liga, 10. kolo

3-5
Sparta Kutná Hora TJ Náměšť nad Oslavou
Forman Štěpán Z 2193 0 1 2272 Walek Petr H
Polák Benedikt Z 2117 0 1 2172 Richterová Nataša Z
Daneš Jaroslav Z 2165 0 1 2203 Kratochvíl Vít K Z
Brož Petr Z 1994 0 1 2031 Zezula Jakub Z
Vinklárek Ondřej Z 2070 1 0 1999 Mičulka Petr Z
Štolba Miloš K Z 2056 ½ ½ 1941 Košut Tomáš Z ZK
Černovský Jiří ZK 2013 ½ ½ 1985 Mičulka David
Keller Daniel 2049 1 0 1968 Zelený Tomáš
3 5

V Kutné Hoře vítězně aneb co všechno lze stihnout během šachové partie

Zkomolit soupeřovo jméno, ještě před začátkem utkání všechny pozdravit slovíčkem ve stylu minulého režimu, odpočívat vleže na žíněnce, polohlasem analyzovat plány na desce, komentovat nevyhnutelné výměny figur, sníst celou vaničku zmrzliny dřívkem od nanuku, uvařit kávu – zřejmě na ni zapomenout – vydávat zvuky na mikrovlnce při ohřevu, hodně nahlas se zděsit nad další prohrou spoluhráče, rozdávat každému členu týmu malou sladkou odměnu (víckrát během zápasu), objevit se v určitou chvíli bez ponožek a později zase s nimi, neustálé průpovídky na chodbě, čas strávený přemýšlením nad partií = ani ne 5 minut a něco dalšího by se našlo v paměti ostatních hráčů…

A co má tento prapodivný úvod vůbec představovat? Výčet činností nejmenovaného domácího hráče, které dokázal dělat během vlastní partie v zápase 10. kola 2. ligy D mezi Kutnou Horou a naším Áčkem. Vesměs úsměvné chování nás naštěstí nezastavilo na cestě za důležitou výhrou a udržení nadějí na záchranu soutěže.

Hotovou smrští skončila partie Zezula-Brož. Nepřesnost vedoucí k zisku pěšce zahrál černýuž v 9. tahu a v duchu obětování materiálu pokračoval i v dalším průběhu. Kuba trestal nekompromisně a miniaturku zakončil pěknou taktikou. Divočinu si chtěli zahrát i lídři, začátek souboje Forman-Walek vynesl bílému pěšcové dřevo navíc, ale král zůstal v centru a Peťa postupně zavelel k aktivizaci figur. Nádherným úderem Jd3 rozhodl, že zbytek partie bude spíše formalita. Bílý se před závěrečným utrpením vzdal, protože další ztráty nebo mat jsou v pozici nevyhnutelné. Sicilská v podání dvojice Richterová-Polák neobsahovala tak ostré prvky, jak bývá pro toto zahájení typické. To ovšem nevyvracelo, že by se mělo jednat o nudnou partii. Nataša získala dvojici střelců, prostorovou převahu a možnost nepříjemně postupovat c-pěšcem. Kutnohorský hráč se mohl spolehnout na silně postaveného jezdce na e5. Rozhodující byly výhody bílé, protože po vzájemných pokusech o vniknutí do pozice soupeře bylo dosaženo náměšťského vítězství. Hodnocení mého výkonu v partii Daneš-Kratochvíl je poznamenáno začínající nemocí. Většinu soustředění jsem věnoval tomu, kdy odběhnout na chodbu a ulevit nejen plnému nosu, ale také hlavě, která při přemýšlení nad variantami úplně dobře nespolupracovala. V tomto ohledu mi pomohlo, že soupeř hrál výrazně pomaleji, než já. Obětoval jsem pěšce na styl Benoni, bílý nepokračoval úplně přesně a po dobrání materiálu zpět jsem využil jeho chyb a přebral otěže tohoto šachového boje. Definitivně rozhodla časovka, kde jsem jako černý získal dvě figury za věž a zvolil správný plán spojený s útokem na krále. Za podobné body v nepohodě je rád snad každý šachový nadšenec. Vývoj zápasu má tak velmi nečekaný spád, jelikož vedeme už 4:0 a všechny výhry jsou zaknihovány na předních deskách.

Jistotu vyhraného utkání nám zajistil David. V duelu Černovský-Mičulka D. se bojovalo v dračí variantě s malou rošádou na obou stranách. Náš hráč postupoval na dámském křídle, bílý tak nějak přešlapoval a k útoku na opačné straně se nedostal. Černý toho využil tlakem na slabé pěšce a dva dokonce uloupil. Chvíli to vypadalo na další bod pro náměšťský šach, ale zaleknutí se nevycházející taktiky vedlo k přijetí nabídky remízy. Na konci partie je hezký úder Je8, který černého zbavuje potenciální vazby a vede k zisku figury. David se i přes tento fakt zachoval týmově, zkontroloval stav, zbytečně neriskoval a dovedl nás k potřebným “4,5”. Správnost tohoto rozhodnutí potvrzují výsledky na dalších šachovnicích. Nikde jsme nestáli lépe a za delší konec provazu tahali spíše domácí. Forma se vytratila v partii Zelený-Keller. Tom má letos skvělé výsledky, šachům se věnuje a podle toho také výkony vypadají. Neděle v Kutné Hoře mu bohužel nesedla, jelikož ztratil pěšce ve skandinávském úvodu. Koncovku nestejnopolných střelců s věžemi i bez nich hrál černý znamenitě a předvedl nekompromisní cestu k celému bodu. Zavřená Sicilská vznikla na stole, za kterým seděla dvojice Vinklárek-Mičulka P. Matador šedesátičtyř polí v dresu Náměště se snažil dostat k logické hře na dámském křídle, ale podle svých slov nemohl najít ten správný postup. Jak ubíhaly tahy, bílý se více a více přibližoval k černému králi. Měl mnoho prostoru k použití pěšcové laviny i k figurovému útoku a oba recepty byly účinné. Ve 40. tahu hráči hostí spadl praporek. Proti tomu se bránil, ale i kdyby uspěl, ve 41. tahu by dostal mat. Kutnohorští však kutají pouze ke kosmetické úpravě celkového výsledku. Dohrávalo se střetnutí Košut-Štolba. Tomáš si trochu popletl postupy, které jsme před zápasem v hraném zahájení probírali, ale výsledkem byla pouze mírně horší koncovka. Lidský faktor mi ovšem hlásil, že to bílý bude mít s obranou velmi těžké. Nakonec se neprojevil tlak na h-sloupci, ani černá kobyla neměla moc kam skočit a poslední partie zaplula do remízového přístavu. Heroické vítězství 5:3 pro Náměšť A!

Opouštíme sestupové pozice a do posledního kola jdeme s optimismem na těle i duši. V tomto případě je nutný opatrný optimismus, protože můžeme ještě spadnout zpět a zakončit působení ve 2. lize tak, jak nikdo nechce. Jisté je, že s letošním ročníkem se rozloučíme první dubnovou neděli doma na penzionu a budeme se rvát za výhru, která nám zajistí klidné odpoledne bez čekání na výsledky ostatních zápasů.

Vít Kratochvíl

Jakub Zezula (2031) – Petr Brož (1994) 1:0

šachový oddíl
TJ Náměšť nad Oslavou
Žerotínova 386
675 71 Náměšť nad Oslavou

Kontakty

Sledujte nás na našem novém webu: www.sachy-namest
Powered by WEB4SPORT
Copyright K-system 2024