TJ Náměšť n. O. „B“ – ŠK Světlá n. S. „A“ – 7. kolo – KP

3-5
TJ Náměšť nad Oslavou B ŠK Světlá nad Sázavou A
Mejzlík Vojtěch Z 2104 ½ ½ 1991 Brož Petr H Z
Zezula Jakub V Z 1967 ½ ½ 1964 Suchomelová Simona Z
Zelený Tomáš Z 1880 ½ ½ 1957 Běloušek Michal Z
Žaža Martin Z 1802 0 1 1930 Lang Šimon Z
Zezula Matěj 1628 ½ ½ 1882 Fiala Zdeněk K Z
Policar Martin 1522 1 0 1708 Volaninová Šárka
Kotisa Jan 1422 0 1 1631 Volanin Jaromír
Žaža David 1312 0 1 1499 Srba Daniel
3 5

V 7. kole KP jsme v domácím prostředí přivítali družstvo ŠK Světlá nad Sázavou „A“.  I přes boj se sestavou pro velkou absenci jsme se sešli v nebývale silné sestavě.  Z prvních pěti hráčů soupisky nastoupili čtyři hráči Vojta, Jakub, Tomáš Z. a Martin Ž. Absentoval jen náš „senior“ Petr Mičulka.  Tato čtveřice byla doplněna stabilními hráči Matějem a Martinem a Davidem, kteří sic nejsou v základní sestavě, jsou po celou sezonu základním stavebním kamenem sestavy.  Tuto sedmičku doplnil jako premiéru v této sezoně Jenda Kotisa.  Tato sestava mi dávala velké naděje na úspěch v zápase.

Náš soupeř však k zápasu přijel také v nebývale silné sestavě. Z první šestky na soupisce hned 5 hráčů vyrazilo do Náměště. Doplněni o šachově rostoucího mládežníka Daniela Srbu a sice méně hrajícími, ale přesto zkušenými hráči. Čekal nás tedy velmi zajímavý souboj.

První dohraná partie byla na 1. desce, kde Vojta rozehrál dobře, ale trochu to přepálil a nezbylo než nabídnout remízu. Tu soupeř přijal a stav je 0,5:0,5.

Jako druhý bohužel kapituloval Jenda na 7. desce proti Jaromíru Volaninovi. Jenda to sice nerozehrál úplně špatně, ale zkušený soupeř byl v propočtu lepší a po zisku figury se Jenda sice snažil dlouze bránit, ale ubránit nebo zvrátit situaci se nepovedlo. Prohráváme 0,5:1,5. Věřil jsem, že Jenda udrží aspoň remízu, ale nevadí. Cenné zkušenosti se budou hodit.

Třetí dohrál na 8. desce David proti Danielu Srbovi.  V partii se podle mě David dostal pod tlak, ale dokázal se z toho dostat. Pak však nenavázal a řekl bych, že ztratil tempo hry a nechal opět soupeře rozvinout a lépe postavit figurky. Při dlouhém vymýšlení obrany ztratil mnoho času. Tato kombinace už se mu stala osudnou a David musel také kapitulovat. Prohráváme 0,5:2,5 a cítím, že to se zápasem nevypadá nejlépe. Ztráta na zadních deskách vždy bolí. Šance na zvrat tu však ještě stále byly.

Za slabší konec po celou dobu partie tahal na 4. desce Martin Žaža proti Šimonu Langovi.  I když se Martin snažil svoji pozici vylepšit, Šimon stále utahoval šrouby až přišlo neodvratitelné. Mat soupeře a stav 0,5:3,5 již vypadal na hrozivý debakl. Já stále věřil, že naši rváči to otočí.

První vlaštovka přilétla na 6. desce od Martina Policara. Ten svoji málo hrající, ale zkušenou soupeřku postupně přehrál a získal pro nás první celý bod a snižuje na 1,5:3,5.

Poslední tři desky byly vyrovnané. Bohužel ani na jedné se nám nepodařilo najít vítězné tažení. První remíza přichází na 2. desce od Jakuba. Rozehrál solidně, ale jak sám hodnotil, snažení přepálil a ve zdechlé pozici nezbylo než zatáhnout za záchranou brzdu nabídku remízy. Než se soupeřka rozhodla, přišla nabídka remízy i od Matěje na 5. desce Zdeňku Fialovi. Asi to byla jediná partie z posledních, kde se dalo hrát na výhru, ale Matějovy zkušenosti to ještě neviděli, a tak nabídka remízy byla pro oba hráče přijatelná. Soupeř jako mnohem zkušenější ji zde ihned přijal. Vznikla situace, kdy Jakubova soupeřka tak přijetím remízy mohla zápas získat pro jejich tým. To se po chvilce zvažování stalo a stav 2,5:4,5 už byl rozhodující pro soupeře. Jako poslední dohrál Tomáš Zelený proti Michalu Bělouškovi. Hodnocením vedle sedícího Jakuba se tato partie nesla ve vyrovnané partii po celou dobu. Za rozhodnutého stavu Tomáš nabídl také remízu. Tu soupeř ještě po pár tazích přijal. Konečný stav je 3:5.

V KP jsme tak připsali další prohru a okupujeme tak předposlední příčku tabulky.  Plánované získávání zkušeností se daří a bohužel k nějakým pozitivním výsledkům nám někdy chybí i štěstí. Jsem rád, že zejména mladí stále bojují a neztrácejí v nových zápasech naději na dobrý výsledek. Čekají nás poslední dva zápasy v KP a věřím, že se v nich popereme ještě o nějaký ten bodík.

 – JZ –

šachový oddíl
TJ Náměšť nad Oslavou
Žerotínova 386
675 71 Náměšť nad Oslavou

Kontakty

Sledujte nás na našem novém webu: www.sachy-namest
Powered by WEB4SPORT
Copyright K-system 2024